Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

„Klucz życia” zwycięzcą plebiscytu Historia Zebrana

„Klucz życia” zwycięzcą plebiscytu Historia Zebrana

Internauci zdecydowali, że najlepszą książką historyczną 2019 roku w konkursie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna, jest powieść Heleny Semenetz Klucz Życia. Autorce gratulujemy, czytelnikom dziękujemy za głosy oddane na książkę. Więcej można przeczytać na stronie portalu histmag.org.

Warsztaty inspirowane książką „Poznajmy się, mam na imię Złość”

Warsztaty inspirowane książką „Poznajmy się, mam na imię Złość”

17 stycznia 2020 roku Małgorzata Gizak była gościem Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Promując swoją książkę Poznajmy się, mam na imię Złość, poprowadziła warsztaty z uczniami z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 84 we Wrocławiu. Ich celem było przybliżenie dzieciom niezwykłego świata emocji, ułatwienie zrozumienia go i wskazanie sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji. Najwięcej miejsca poświęciła oczywiście tytułowej Złości. Dzieci poznawały tę emocję poprzez udział w kolejnych aktywnościach, takich jak scenki pantomimiczne, zabawa w kręgu z wykorzystaniem kostki, rysowanie „stóp złości” do tupania, a także zabawa w grupowym przerzucaniu kul złości.

Poznajmy się, mam na imię Złość to pierwsza książka w serii poświęconej oswajaniu emocji przez dzieci. W przygotowaniu są kolejne pozycje omawiające m.in. strach, wstyd i zazdrość.

FOTOGALERIA
 Zmarł profesor Andrzej Cieński

Zmarł profesor Andrzej Cieński

Z żalem zawiadamiany, że 11 grudnia 2019 roku zmarł prof. dr hab. Andrzej Cieński, historyk literatury polskiego oświecenia, badacz pamiętnikarstwa i problematyki kultury książki, autor studiów o polskiej literaturze współczesnej, a także autor wydanych przez nas książek Interpretacja utworów Zbigniewa Herberta i Czytając Poświatowską.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 28. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 28. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Plan spotkań:

CZWARTEK, 5 grudnia

g. 16.00–18.00
Friederike von Reden – kobieta w ogrodzie krajobrazowym. A także – co opowiadają nam dawne ratusze, arsenały i bramy miejskie? Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na wykłady-prezentacje nowości z serii Studia z Historii Kultury Europy Środkowej z udziałem jej redaktora prof. Jana Harasimowicza oraz autorek książek dr Urszuli Bończuk-Dawidziuk (Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden – 1774–1854) i dr Klary Kaczmarek-Löw (Świecka architektura publiczna w miastach Korony Czeskiej około 1500 roku jako przejaw reprezentacji).

g. 18.10–19.00
Urszula Bończuk-Dawidziuk, autorka opracowania Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden (1774–1854), oraz Klara Kaczmarek, autorka monografii Świecka architektura publiczna w miastach Korony Czeskiej około 1500 roku jako przejaw reprezentacji, podpisują swoje książki na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT

WIĘCEJ
Narodziny twierdzenia

„Nowe Książki” o matematycznym pamiętniku Villaniego

W listopadowych „Nowych Książkach” (11/2019) Zdzisław Pogoda wypowiada się na temat książki Cédrica Villaniego Narodziny twierdzenia, czyli matematyka na gorąco. Poniżej fragment recenzji. Zachęcamy do przeczytania całości i sięgnięcia po książkę.

Na pierwszy rzut oka Narodziny twierdzenia... nie nadają się do czytania dla zwykłego czytelnika, który może się tylko utwierdzić w swojej niechęci do matematyki. Jeśli jednak odrzuci się niechęć, nie będzie się próbować rozumieć fachowych dialogów, tylko potraktuje się je jak fragmenty rozmów w obcym języku, a na tajemnicze wzory spojrzy się jak na sztukę abstrakcyjną, to może się okazać, że mamy do czynienia z całkiem ciekawą opowieścią o pracy twórczej matematyków. Najpierw pomysł, potem próby doprecyzowania przeplatane rozmowami i dyskusjami z innymi specjalistami, przeglądanie literatury, wymiana maili, chwile natchnienia i zwątpienia, kolejne pomysły, redakcje... To wszystko jest w Narodzinach twierdzenia... Maile o przemyśleniach pisane w Boże Narodzenie albo o czwartej nad ranem nie dziwią matematyków, podobnie jak informacje o pięćdziesiątej wersji pracy. Do tego dochodzi stres związany z publikacją oraz recenzjami. Tu nie ma znaczenia pozycja publikującego, jego prestiż czy przyznane nagrody, liczy się tylko poprawność rezultatów.

Literacka Nagroda Nobla 2019

Nobel 2019 dla naszego autora

Jeden z naszych autorów, Peter Handke, został dziś laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2019. To świetna okazja, aby przypomnieć jego sztukę Kaspar, wydaną w znakomitym przekładzie Jacka Burasa.

Małgorzata Gizak promowała swoją książkę w Warszawie

Małgorzata Gizak promowała swoją książkę w Warszawie

15 września 2019 r. na Festynie Rodzinnym „Gabriel Święty Uśmiech” w Warszawie, zorganizowanym m.in. przez Parafię Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty oraz Stowarzyszenie Razem dla Białołęki, odbyła się promocja książki Małgorzaty Gizak Poznajmy się, mam na imię Złość. Podczas festynu rodzice mieli możliwość porozmawiania z autorką na tematy dotyczące emocji, w szczególności złości. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym oraz w „gazetowej wojnie”, która świetnie nadaje się do eliminowania złości. Na festynie można było zakupić książkę z dedykacją i podpisem autorki. Oto fotorelacja.

Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego

„Jaworowi ludzie” jednym ze zwycięzców plebiscytu

Najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2019 roku wybrane! Powieść Joanny Żak-Bucholc Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego zwyciężyła w głosowaniu internautów w konkursie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna. Tak o książce napisał jeden z jurorów Tomasz Leszkowicz:

Bolko II Mały, książę świdnicki i jaworski, został przypomniany dzięki serialowi „Korona królów”. Powieść umieszczona w realiach jego księstwa przypomina o ogromnym potencjalne, jaki ma średniowieczna historia Śląska – dzielnicy rozbitej między piastowskich krewniaków, ale też intensywnie rozwiniętej gospodarczo oraz ciekawej kulturowo i politycznie. Co ważne, oprócz stworzenia interesującej fabuły, autorka przyłożyła się do merytorycznej warstwy opowieści, o czym świadczą dołączona do publikacji bibliografia i aneks. Oby jak najwięcej takich powieści historycznych na naszym rynku wydawniczym!

WIĘCEJ INFORMACJI
Mój teatr

Eseje Wiesława Hejny entuzjastycznie przyjęte przez „Nowe Książki”

Lalki i głębsze poznanie bytu – tak została zatytułowana recenzja książki Wiesława Hejny Mój teatr, zamieszczona na łamach „Nowych Książek” (6/2019). Elżbieta Baniewicz napisała w niej m.in.:

Wydawane obecnie książki są ładne, w porównaniu z latami słusznie minionymi – wręcz piękne. Mój teatr Wiasława Hejno zdobią zaledwie trzy wkładki z ilustracjami, ale jakie! Każdą otwiera czerwona kartka z tytułem spektaklu: Proces (Franza Kafki), Gyubal Wahazar (Stanisława Ignacego Witkiewicza), Faust (Johanna Wolfganga Goethego). Każda wkładka zawiera wyrafinowane artystycznie projekty scenografii Jadwigi Mydlarskiej-Kowal do tryptyku Fenomen władzy, przygotowanego wraz z autorem książki na Małej Scenie dla Dorosłych Teatru Lalek we Wrocławiu w latach 1985, 1987, 1989. (...)

Mój teatr zapisany w kilkudziesięciu krótkich tekstach to summa przemyśleń artysty na temat swojej działalności i czasów, w jakich przyszło mu działać. Tom bez anegdot oddających koloryt tego niewielkiego środowiska, ale niepozbawiony spokojnych i wyważonych refleksji o zawodzie czy sztuce. Nie jest to systematyczny podręcznik lalkarstwa, uczony wykład, raczej rozmowa z kimś, kto chce słuchać podczas spotkania czy wykładu.

Każdy, kto się tą dziedziną sztuki interesuje, znajdzie dokładne informacje na temat warsztatu lalkarza, omówienie technik pracy aktora z wieloma odmianami lalki oraz ich historycznych przemian. Hejno dzieli się przemyśleniami o swoim zawodzie w sposób bezpretensjonalny i konkretny. Nie podkreśla własnych niewątpliwych zasług, ani nie tworzy na siłę teorii.

Wiatr od gór

„Nowe Książki” o powieści przybliżającej nieodległą historię Tyrolu Południowego

W czerwcowym numerze „Nowych Książek” (6/2019) można przeczytać recenzję książki Berndta Schuchtera Wiatr od gór zatytułowaną Łzy utraty. Jej autor, Paweł Zajas, napisał m.in.:

Sporządzony przez wrocławskiego germanistę Krzysztofa Huszczę przekład austriackiej powieści Bernda Schuchtera przypomina polskiemu czytelnikowi burzliwą historię Tyrolu Południowego, regionu, który zazwyczaj kojarzy się z idylliczną turystyczną destynacją, ulubionym miejscem narciarskich eskapad i letnich górskich wędrówek. Tym bardziej warto w tym miejscu przypomnieć najważniejsze fakty historyczne.

Po dojściu Mussoliniego do władzy przymusowa italianizacja niemieckojęzycznej ludności regionu Trydent-Górna Adyga (wcielonego do Włoch w 1919 roku na mocy traktatu pokojowego) doprowadziła do napięć etnicznych skutkujących społecznymi podziałami i zapaścią gospodarczą. W 1939 roku Tyrolczycy stanęli przed wyborem między emigracją a pozostaniem na miejscu i wyzbyciem się tożsamości. Po zakończeniu wojny większość emigrantów powróciła, ale problem ich statusu pozostawał przyczyną długotrwałego konfliktu austriacko-włoskiego. Miejscowa ludność kwestionowała zwierzchnią władzę, uciekała się do ataków terrorystycznych na linie wysokiego napięcia, koszary czy dworce kolejowe. Dopiero z początkiem lat siedemdziesiątych zatwierdzono tak zwany „pakiet autonomiczny”, który rozwiązał w znacznym stopniu narodowościowe i polityczne problemy regionu.

Bernd Schuchter ulokował swoją opowieść na trzech poziomach czasowych i naświetlił ją z perspektywy austriackiego nastolatka, tyrolskiego optanta oraz byłego włoskiego karabiniera. Lukas jest chłopcem, który postrzega świat z dość niezwykłą jak na jego wiek intensywnością. Chętnie pływa, ale brzydzi się brudnych przebieralni, chlorowanej wody. Zmienna temperatura sprawia, że wizyta na basenie doprowadza go do emocjonalnego rozstroju. Josefa Lahnera poznaje przez niefortunny zbieg okoliczności. Zbita podczas gry w piłkę szyba w mieszkaniu starszego mężczyzny skutkuje wymuszonymi przez matkę Lukasa spotkaniami. Akt zadośćuczynienia zmienia się w osobliwą przyjaźń. Lukas przysłuchuje się nieskładnym opowieściom Josefa, obserwuje jego okaleczone przedramię, nie zadaje zbędnych pytań. Z dwudziestu dwóch krótkich rozdziałów minipowieści wyłania się niespiesznie historia utraty ojczyzny, rodzinnych podziałów, wciąż żywych uraz. (...)

Autorka „Klucza Życia” promuje swoją powieść

Autorka „Klucza Życia” promuje swoją powieść

Na początku czerwca 2019 r. autorka Klucza Życia, świdniczanka Helena Semenetz, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie miała przyjemność uczestniczyć w ekscytującym spotkaniu „Polska Misja Cleopatra”. Swoją obecnością wspierała zaprzyjaźnioną polską pisarkę Ewę Kassalę, która promowała najnowszą powieść Królowa Saby. Więcej informacji TUTAJ.

Kilka dni później Helena Semenetz spotkała się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Opolu. W pięknej scenografii z fotografiami królowej Nefretete, przygotowanej przez gospodarzy i serdecznej atmosferze opowiadała o swojej nowej książce i ogromnej pasji do starożytnego Egiptu. O spotkaniu można przeczytać TUTAJ.

„Gazeta Wyborcza” o staropolskim lapidarium

Książkę z serii Bibliotheca Curiosa zauważyła „Gazeta Wyborcza”. W „Dużym Formacie” z 29 kwietnia 2019 ukazała się informacja o publikacji Lapidarium staropolskie.

 

Oto jej fragment:

W moc kamieni wierzono od starożytności – Pliniusz Starszy poświęcił właściwościom substancji mineralnych aż pięć ksiąg swojej „Historii naturalnej”. Lapidarium to dziś ekspozycja kamieni, ale w średniowieczu określano tak gatunek alegorycznego traktatu o kamieniach szlachetnych. Często jednak ich autorzy rezygnowali z wątków alegorycznych, koncentrując się na pochodzeniu, wyglądzie i zastosowaniu – medycznym i magicznym. (...)

Właśnie trzy takie staropolskie teksty – Stefana Falimirza, Hieronima Spiczyńskiego i Marcina Siennika – ze zbiorów Ossolineum wraz z komentarzem i rycinami tworzą najnowszy tom serii pod redakcją prof. Jacka Sokolskiego publikującej zapomniane dzieła, które niegdyś tworzyły kanon literatury polskiej i europejskiej.

Roztrójenie jaźni

Jan Węglowski w Kalamburze

Zapraszamy na spotkanie z Janem Węglowskim – satyrykiem, dawniej aktorem Teatru „Kalambur”, obecnie Wrocławskiego Teatru Komedia – który w Kawiarni Artystycznej Kalambur przy ul. Kuźniczej 29A we Wrocławiu będzie promował swoją książkę Roztrójenie jaźni, czyli Bardzo serdecznie dziękuję Państwu. Spotkanie odbędzie się 15 kwietnia (poniedziałek) o godz. 19.00. Wstęp wolny!

„Angora” o powieści „Dybuk z ulicy Piotrkowskiej”

W tygodniku „Angora” ukazała się recenzja powieści Dybuk z ulicy Piotrkowskiej  Szymona Koprowskiego. O książce napisała Agnieszka Freus, a tekst nosi tytuł Polacy i Żydzi. Poniżej zamieszczamy fragment recenzji.

Szymon Koprowski, wrocławianin, jest rysownikiem, malarzem i ilustratorem. „Dybuk z ulicy Piotrkowskiej” to jego trzecia powieść. Chciał sobie w niej odpowiedzieć na pytanie: Kim dla mnie jest Żyd? Dlaczego to słowo, mimo kilkusetletniego współistnienia Polaków i Żydów, wciąż budzi zmieszanie i odczuwane jest jako jakaś niestosowność? Kiedy wreszcie fakty: liczby, daty, miejsca, zostawimy historykom do starannego odnotowania w dokumentach, a sami będziemy patrzeć przez pryzmat ludzki? Styl powieści jest na zmianę melancholijny i zaczepny. Charakteryzuje go pewna dezynwoltura. Jest tu poezja, ale za chwilę ironia i dosadność, nawet wulgarność. Te ostatnie cechy języka zostały użyte do opisania współczesnej Polski narodowej.
Trzeba powiedzieć, że Koprowski ma pazur!

Zaklinanie rzeczywistości

O „Zaklinaniu rzeczywistości” w czasopiśmie „Kino”

W czasopiśmie „Kino” (12/2018) Alicja Helman opublikowała recenzję książki Andrzeja Gwoździa Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949. Oto jej fragment:

Kolejna książka Andrzeja Gwoździa poświęcona kinematografii niemieckiej dotyczy lat 1933–1949; ujmuje łącznie kino Trzeciej Rzeszy i filmy, które powstawały po drugiej wojnie światowej w czterech strefach okupowanych Niemiec. Autor z jednej strony przełamuje pokutujący jeszcze stereotyp postrzegania kinematografii okresu faszyzmu jako jednolitej formacji, z drugiej nader przekonująco podważa zasady periodyzacji analizowanego przez siebie okresu. Sugestywnie dowodzi czysto umownego charakteru dat, którymi najczęściej posługiwali się historycy różnych generacji (...).
Autor nie kreśli linii demarkacyjnej między kinem propagandowym a eskapistycznym. Wskazuje natomiast rozległe spectrum wariantów, w których mogła być realizowana przyjemność oglądania, gdzie udział pierwiastka indoktrynacji był znikomy, jeśli nie wręcz nieobecny (filmy Helmuta Käutnera, konsekwentnie i umiejętnie stroniącego od zaangażowania).
Dla Gwoździa nader istotne jest to, że ewolucję kina w omawianym przezeń okresie miały wpływ nie tylko polityczne przełomy. Nie brak tu faktów kuriozalnych, jak na przykład wydany przez Goebbelsa w listopadzie 1936 zakaz uprawiania krytyki artystycznej, w tym oczywiście też krytyki filmowej, do czego nie posunął się żaden z reżimów totalitarnych, zadowalając się instytucjami mniej lub bardziej restrykcyjnej cenzury.

„Kwartalnik Filmowy” dwa razy o książkach z serii „Niemcy – Media – Kultura”

W numerze 104 (2018) „Kwartalnika Filmowego” Mariusz Guzek i Piotr Zwierzchowski opublikowali obszerną recenzję książki Kintop. Antologia wczesnego kina (red. Andrzej Dębski i Martin Loiperdinger), zatytułowaną Więcej niż antologia, zaś Magdalena Kempna-Pieniążek zamieściła recenzję innej książki, wydanej także w serii Niemcy – Media – Kultura – opracowania Andrzeja Gwoździa Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949. Ta recenzja nosi tytuł Ideologie (i) przyjemności.

TUTAJ prezentujemy fragmenty obu tekstów.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 27. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Plan spotkań:

CZWARTEK, 29 listopada
g. 15.30–16.30
Piotr Załuski podpisuje drugi tom swoich wspomnień – U siebie... Moja wolna Europa na stoisku 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

 g. 17.00–18.00
Spotkanie z Piotrem Załuskim, autorem drugiego tomu wspomnień – U siebie... Moja wolna Europa. Moderacja: Tomasz Orlicz. Sala Zielona

PIĄTEK, 30 listopada

g. 16.00–17.00
Szymon Koprowski podpisuje powieść Dybuk z ulicy Piotrkowskiej podejmującą temat trudnych relacji polsko-żydowskich. Stoisko 61 Oficyny Wydawniczej ATUT.

g. 17.00–18.00
Spotkanie z austriackim pisarzem Berndem Schuchterem, autorem powieści Wiatr od gór, oraz tłumaczem książki Krzysztofem Huszczą. Sala Zielona.

WIĘCEJ
Natchnieni

Nagroda Radia Wrocław Kultura dla Piotra Załuskiego

Dwutomowa powieść Piotra Załuskiego rozgrywająca się w burzliwej XIX-wiecznej Europie Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych została doceniona przez wrocławskie radio. Autor otrzymał Nagrodę Radia Wrocław Kultura w dziedzinie Literatura.

WIĘCEJ INFORMACJI

Ludwik Stomma o „Polskim Petersburgu – rosyjskiej Warszawie”

Ludwik Stomma swój felieton w „Polityce” z 20 czerwca 2018 roku zatytułowany Książka piękna i smutna poświęcił książce Dmitrija Strelnikoffa Polski Petersburg – rosyjska Warszawa. Poniżej przytaczamy fragment, zachęcamy do zapoznania się z całością. 

Czytałem maszynopis. Byłem Zafascynowany. Pasjonująca opowieść, bogata i ciekawa faktografia, wrażliwy temat. I nagle okazuje się, że dla swojej książki „Polski Petersburg – rosyjska Warszawa” nie może Dmitrij Strelnikoff znaleźć wydawcy. Większość nawet nie odpowiada na listy. Nie będę przypominał, że Strelnikoff kurze spod ogona nie wypadł. Szereg sukcesów literackich, jedna z książek zaaranżowana do teatru i z powodzeniem wystawiona, szeroka publicystyka... A tutaj nagle takie dziwne, omal cenzuralne milczenie. Może coś przegapiłem – myślę sobie, coś zasadniczego uszło mojej uwagi? Siadam powtórnie do lektury i nagłe olśnienie. Te prawie 40 lat w ciepełku Francji roztopiło we mnie, częściowo przynajmniej, pamięć o nadwiślańskich kompleksach i nienawiściach. Nawet antysemityzm uważałem przez chwilę za wygasły, dopóki mi i nim dobitnie nie przypomniały „Gazeta Polska” et liczni consortes.
Tutaj jednak gorzej nawet niż z Żydami. Ci znajdują jeszcze obrońców. Kiedy jednak mowa o Ruskich, jednomyślność łączy niemal wszystkich do „Polskiej” do „Wyborczej”. Tymczasem w książce Strelnikoffa roi się od Polaków zamieszkałych w Rosji, Rosjan zamieszkałych w Polsce, pół Polaków – pół Rosjan, pół Rosjan – pół Polaków... Przewodnią postacią jest Polka Helena Bartoszewicz, prababka autora, docent zakładu chorób zakaźnych w Ałma Acie, która walczyła z dżumą w wielu zakątkach ZSRR (oficjalnie dżuma i jej ofiary w ZSRR nie istniały, więc poniekąd i ona skazała się na niebyt). Dzięki niej – pisze Strelnikoff – „uświadomiłem sobie, jak bardzo krew rosyjska zmieszała się z polską – we wszystkich znaczeniach tego stwierdzenia. We mnie zmieszała się na zawsze, jest nie do rozdzielenia. Są miliony takich jak ja”.
Owa krew wypływała nieraz ze straszliwych ran, chociaż i tutaj rzeczy są bardziej skomplikowane, niż się je prostacko ukazuje.

Rozmowa z autorką powieści o czasach Bolka II świdnickiego

Rozmowa z autorką powieści o czasach Bolka II świdnickiego

14 czerwca br. w Radio Wrocław Kultura gościem redaktora Jacka Antczaka była Joanna Żak-Bucholc. Opowiedziała o swojej nowej powieści Jaworowi ludzie, której akcja osadzona jest na średniowiecznym Śląsku, w księstwie świdnicko-jaworskim, za czasów ostatniego niezależnego księcia piastowskiego Bolka II. Na kartach tej książki pojawiają się liczni przedstawiciele wielkich śląskich rodów – Zedliców, Bolcze, Wirbnych, Baruthów, Hundów, Czirnych w ich historycznych, dziś dokładnie udokumentowanych rolach. A losy głównych bohaterów Nickela von Bolcze i Mary von Wirbna zostały wplecione w kontekst polityczno-historyczny.

WYSŁUCHAJ AUDYCJI
Wracam z tym czasem rozgniecionym w zębach

Stanisław Pasternak w Radiu Wrocław Kultura

Stanisław Pasternak – autor zbioru wierszy Wracam z tym czasem rozgniecionym w zębach, pisarz lubiący eksperymenty formalne, nawiązujący do twórczości Tymoteusza Karpowicza, a także lotnik, który zbudował replikę samolotu Blériot-XI, oraz sadownik i pomysłodawca literackiej Nagrody Czterech Kolumn – będzie gościem Jacka Antczaka w Radiu Wrocław Kultura. Zachęcamy do słuchania w czwartek 6 czerwca o godz. 17.00.

Zaklinanie rzeczywistości

Czasopismo „Ekrany” o najnowszej książce prof. Andrzeja Gwoździa

W numerze 6/2018 czasopisma „Ekrany” ukazała się napisana przez Grażynę Stachównę recenzja książki Andrzeja Gwoździa Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949. Oto jej fragment:
Gwóźdź pisze barwnym, komunikatywnym językiem. Jako narrator wydaje się emocjonalnie zdystansowany wobec opisywanych zjawisk (z rzadka tylko pozwala sobie na dyskretną ironię). Z jednakową ciekawością i wnikliwością badawczą traktuje osławione filmy w rodzaju Triumfu woli (1935, L. Reifenstahl), Żyda Süssa (1940, V. Harlan) czy Kolberga (1945, V. Harlan), jak i melodramaty, komedie muzyczne, filmy górskie, biograficzne, animowane. W precyzyjnie tkanym panneau, jakie z dziesiątków filmów tworzy dla czytelnika, wszystkie one okazują się bowiem tak samo przesiąknięte duchem nazistowskiej ideologii i propagandy, kultem wodza, wspólnotą „krwi i ziemi”, zdobywaniem „siły przez radość”, wiarą w aryjskie ideały piękna i doskonałości, rasową nienawiścią, poczuciem bycia narodem wybranym do panowania nad światem. Specyficznym komentarzem do naukowo obiektywnych obserwacji Gwoździa stają się cytowane przez niego fragmenty Dzienników Josepha Goebbelsa, w których faszystowski minister propagandy i oświecenia publicznego we właściwym dla siebie stylu komentuje poczynania artystów i filmowe premiery. (...)
Zaklinanie rzeczywistości Andrzeja Gwoździa jest nie tylko historyczno-filmowym akademickim wykładem na temat niemieckiego kina, gromadzącym fakty, tytuły i interpretacje, ale także prawdziwie humanistycznym ostrzeżeniem przed tym, co dzieje się ze sztuką filmową, gdy sterują nią polityczni przywódcy wedle uznawanych przez siebie doktryn i ideologii.

Wyróżnienie dla „Kamiennych krzyży na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej”

Wyróżnienie dla „Kamiennych krzyży na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej”

Publikacja Daniela Wojtuckiego i Stanisława Zobniówa Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej została zauważona na 26. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. 10 lutego 2018 r. jeden z autorów, Stanisław Zobniów, odebrał Wyróżnienie przyznane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 26. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 26. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

czwartek, 30 listopada

g. 13.45–14.45
Marta Ostrowska-Bies podpisuje książkę Karl Grosser – śląski architekt (1850–1918) na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

g. 15.00–16.00
Nie tylko Monopol, czyli o twórczości śląskiego architekta Karla Grossera i wrocławskim środowisku architektonicznym przełomu XIX i XX wieku – wykład Marty Ostrowskiej-Bies, autorki książki Karl Grosser – śląski architekt (1850–1918). (Sala Czerwona)

g. 17.00–18.00
Spotkanie wokół książki Andreasa P. Rotaba Monte Silentii – zapisu podróży po sens życia, powieści eksperymentu – z udziałem Janusza Jaroszewskiego, Izy Jóźwik, Waldemara Okonia, Karola Maliszewskiego, Ewy Sonnenberg, Andrzeja Saja i Andrzeja Więckowskiego. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. (Sala Zielona)

WIĘCEJ
Promocja „Fraszek-baraszek”

Promocja „Fraszek-baraszek”

W czwartek, 9 listopada, w Klubie Muzyki i Literatury odbyło sie spotkanie z prof. Ireną Gaweł, autorką książeczki Fraszki-baraszki, na którą złożyły się aforyzmy, fraszki, limeryki oraz satyryczne żarciki zwane tu przez autorkę prztyczkami. Spotkanie poprowadził prof. Bogusław Bednarek.

 

9 listopada 2017 r., godz. 18.00, Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10, Wrocław

Pierwsza promocja książki „Wielmożni panowie i czcigodne panie”

Pierwsza promocja książki „Wielmożni panowie i czcigodne panie”

12 października br. w Muzeum Miejskim z Żorach historyk sztuki, Sylwia Krzemińska-Szołtysek, zaprezentowała swoją książkę Wielmożni panowie i czcigodne panie. Renesansowe nagrobki figuralne na Górnym Śląsku. Odbyło się to w ramach pierwszego spotkania w cyklu poświęconym żorskim zabytkom. Jego tematem była tajemnica płyty nagrobnej – najstarszego muzealium w kolekcji żorskiej, które na oczach publiczności zostało poddane badaniu.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 25. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 25. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

2 grudnia, PIĄTEK

godz. 15.30-16.30 Piotr Załuski podpisuje pierwszą część swoich wspomnień U siebie... Mój liryczny PRL na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.
godz. 17.00-18.00 Spotkanie z Piotrem Załuskim, dziennikarzem, realizatorem telewizyjnym i pisarzem, byłym opozycjonistą i pracownikiem Radia Wolna Europa, który w rozmowie z Tomaszem Orliczem opowie o pierwszej części swoich wspomnień U siebie... Mój liryczny PRL. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Sala R33
godz. 16.30-17.30 Gabriel Kamiński podpisuje zbiór wierszy Jestem, ocalałem na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

WIĘCEJ
Dwie nagrody dla książki „Typografia kompletna”

Dwie nagrody dla książki „Typografia kompletna”

Niedawno wydana książka Ewy Repucho Typografia kompletna. Kultura książki w twórczości Leona Urbańskiego poświęcona postaci i twórczości wybitnego polskiego grafika i typografa, święci swoje pierwsze triumfy.

 

Książka otrzymała nagrodę w kategorii „Promocja edytorstwa” w Konkursie EDYCJA 2015/2016, organizowanym przez magazyn WYDAWCA, oraz Nagrodę Dziennikarzy 20. Poznańskich Dni Książki Naukowej.

Po prezentacji nowego wydania przewodnika po Legnicy

Po prezentacji nowego wydania przewodnika po Legnicy

Na portalach LCA.PL, damitv.pl ukazały się relacje z promocji najnowszego, piątego już wydania klasycznego przewodnika Legnica i okolice z 1977 r., autorstwa Tadeusza Gumińskiego i Edwarda Wiśniewskiego, która odbyła się w piątek, 11 grudnia br., w Akademii Rycerskiej w Legnicy.

WIĘCEJ INFORMACJI
Dziecięce płyty nagrobne

Film z promocji książki „Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII wieku”

Na portalu Organizacji Monarchistów Polskich ukazała się relacja ze spotkania z Małgorzatą Stankiewicz, autorką opracowania Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII wieku. Spotkanie odbyło się w ramach Wrocławskich Targów Dobrej Książki 3 grudnia br. Zachęcamy do obejrzenia filmu

ZAPIS SPOTKANIA
Oficyna Wydawnicza ATUT na 24. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 24. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Targi odbędą się dniach 3–6 grudnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1).

CZWARTEK, 3 grudnia
15.30–16.30 Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII wieku – prezentacja książki w formie wykładu, który poprowadzi autorka Małgorzata Stankiewicz. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Sala A.
16.00-17.00 Profesor Irena Gaweł podpisuje książki: Słowne igraszki i Fraszki i inne żarty. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.
17.00– 18.00 Małgorzata Stankiewicz podpisuje książkę Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII wieku. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.

WIĘCEJ
„Słowne igraszki

„Słowne igraszki" w „Gazecie Wrocławskiej”

W „Gazecie Wrocławskiej” z 24 listopada br. ukazała się recenzja tomiku Słowne igraszki Ireny GawełFraszka, czyli jak w niewielu słowach uchwycić nasze wielkie słabości. Maciej Sas napisał m.in.:

Jechałem w czwartek tramwajem linii 7 na wrocławskie Krzyki, czytając tę książeczkę. Co chwila się uśmiechałem. Jedna ze współpasażerek badawczo mi się przyglądała, biorąc mnie pewnie z nieszkodliwego świra. Ale jak tu się nie uśmiechać, gdy się widzi takie literackie perełki:

Raz

i pas.

Mało słów, treści wiele i na dodatek okraszonej ciętym humorem – fraszka „Słabeusz” ma więcej równie udanego rodzeństwa. Całą rodzinkę znajdziemy w nowym tomiku pani Ireny Gaweł „Słowne igraszki”. I koniecznie trzeba zapoznać się z tą wesołą, kpiarską familią.

Bibliotheca Curiosa najlepszą inicjatywą wydawniczą

Bibliotheca Curiosa najlepszą inicjatywą wydawniczą

Właśnie ogłoszono laureatów nagród „Literatury na Świecie” za rok 2014. Miło nam poinformować, że w kategorii Inicjatywy Wydawnicze nagrodę przyznano prof. Jackowi Sokolskiemu i Oficynie Wydawniczej ATUT za serię Bibliotheca Curiosa.

 

Seria prezentuje encyklopedyczną wiedzę dawnych epok, dzieła niegdyś popularne, chętnie czytane i komentowane, które później popadły w zapomnienie. Dotychczas ukazały się 24 tomy, a wśród nich Nowe Ateny. Traktat Dubitantius Benedykta Chmielowskiego – dzieło kompilacyjne o charakterze encyklopedycznym wydane w połowie XVIII w. we Lwowie; Podróże Jana z Mandeville – jeden z największych bestsellerów późnego średniowiecza, przesycone fantastyką sprawozdanie z egzotycznej wyprawy, przełożone na kilka europejskich języków; O sekretach białogłowskich Pseudo-Alberta Wielkiego – czyli edycja staropolska łacińskiego De secretis mulierum z końca XIII i początku XIV wieku, dzieło opisujące rozrodcze funkcje niewieściego organizmu, miesiączkę, powikłania porodowe i przyczyny rodzenia się monstrów oraz sposób właściwego obcowania płciowego.

WIĘCEJ
Lucian Dan Teodorovici laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

Lucian Dan Teodorovici laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

Na książkę Matei Brunul czytelnicy oddali najwięcej głosów w plebiscycie ogłoszonym na stronie Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Tym samym zdecydowali, że rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici został laureatem nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej. W najbliższą sobotę, 17 października, poznamy zwycięzcę Angelusa. W ubiegłym roku oceny jury i czytelników były zbieżne. Jak będzie tym razem?

WIĘCEJ INFORMACJI
Zapiski bywalca okiem „Gazety Wrocławskiej

Zapiski bywalca okiem „Gazety Wrocławskiej"

O Pomruku wrocławskich salonów, książce prof. Krzysztofa Wroneckiego, cenionego kardiochirurga dziecięcego, który od lat nie przegapił żadnego ważnego wydarzenia w mieście, na łamach „Gazety Wrocławskiej” napisała Katarzyna Kaczorowska. Poniżej fragment tekstu:

Książka Krzysztofa Wroneckiego to zapis pulsu miasta. Życia, jakie toczy się na wernisażach, spotkaniach autorskich, na premierach operowych (Bywalec jest wielkim admiratorem Ewy Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej, i jej dokonań). Jest plotkarska tyle, ile trzeba, poważna i dowcipna w sam raz. Przede wszystkim jednak będzie doskonałą kroniką towarzyskich wydarzeń dla kogoś, kto sięgnie po nią za lat kilkanaście, by sprawdzić, czym żyły elity Wrocławia: lekarze, urzędnicy, naukowcy, samorządowcy. Gdzie bywali, o czym rozmawiali, czy żyli tylko zarabianiem pieniędzy, czy wręcz przeciwnie – tymi pieniędzmi umieli się dzielić.

Katarzyna Kaczorowska, Profesora Wroneckiego zapiski, „Polska Gazeta Wrocławska”, 2015, 7 października, s. 12

„Matei Brunul” walczy o Angelusa

„Matei Brunul” walczy o Angelusa

W finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS znalazła się powieść Matei Brunul autorstwa Luciana Dana Teodorovici, którą z rumuńskiego przełożyła Radosława Janowska-Lascar. Na stronie konkursu Patrycja Spychalska pisze:
Pytanie, które przychodzi na myśl po lekturze powieści „Matei Brunul”, dotyczy przede wszystkim relacji między jednostką, społeczeństwem a państwem totalitarnym. Można pokusić się też o wyjście poza kategorię „państwa totalitarnego” i spojrzeć na przypadek Brunula (to imię głównego bohatera) z perspektywy sytuacji teoretycznej – państwa w stylu „wielkiego brata”, które podgląda, manipuluje, eksperymentuje z jednostką angażując w tę grę całe społeczeństwo.


Zachęcamy także do głosowania na powieść Matei Brunul (na stronie Angelusa). Książka walczy bowiem również o nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI
W „Gazecie Wrocławskiej” o książce „Oczami mistrza i przyjaciół. Kuchnia Polska”

W „Gazecie Wrocławskiej” o książce „Oczami mistrza i przyjaciół. Kuchnia Polska”

Oczami mistrza i przyjaciół. Kuchnia Polska to niezwykła książka kucharska – hołd złożony Lesławowi Kołodziejowi, wielkiemu szefowi kuchni, nazywanemu przez wielu mistrzem. O powstawaniu tej książki i jej bohaterze mówi Adamowi Kuźniarskiemu w wywiadzie dla „Gazety Wrocławskiej” syn mistrza, współautor książki i szef kuchni, Łukasz Kołodziej.
Oto fragment rozmowy:
Jak Pan wpadł na pomysł stworzenia książki Oczami mistrza i przyjaciół?
Marzeniem taty było wydanie własnej książki. Niestety stan zdrowia nie pozwolił mu na dokończenie pracy nad nią. Oczami mistrza i przyjaciół to hołd złożony tacie przeze mnie i 15 zaprzyjaźnionych szefów kuchni. Pomysł zakiełkował, kiedy tato odszedł od nas w listopadzie 2013 r. Zacząłem kompletowanie składu szefów. Wszyscy występujący w książce to przyjaciele taty, wszystkich łączy wielka sympatia do niego. W krótkim czasie miałem już 15 szefów.
(...)
Mieszka Pan na stałe w Norwegii, w jaki sposób udało się to wszystko skoordynować?
Wydaje mi się, że wróciło do nas dobro i dobre zasady, które wprowadzał tato w kierowanych przez siebie kuchniach w Novotelu czy Art. Hotelu. Przyjaciele taty od razu byli chętnie do współpracy. Szybko znaleźliśmy fotografików, którzy kiedy się dowiedzieli, że cały dochód ze sprzedaży książki jest przeznaczony na cele charytatywne, w tym dla dzieci z chorobą nowotworową, bez wahania zgodzili się nam pomóc za symboliczne pieniądze. Niedługo potem udało się nam zaprosić grafika. Po raz pierwszy pracował nad książką, ale postanowiłem dać mu szansę i nie zawiodłem się. Dla większości z nas to był debiut (śmiech), ale myślę, że udany!

Więcej w „Gazecie Wrocławskiej” z 27–28 czerwca 2015 r. na s. 15 (Syn mistrza mówi o tacie i kuchni... od kuchni).

W kwietniu w „Nowych Książkach” – po pierwsze Andrzej Zawada

W kwietniu w „Nowych Książkach” – po pierwsze Andrzej Zawada

Andrzej Zawada jest bohaterem kwietniowego numeru „Nowych Książek”. Oprócz obszernej rozmowy, którą z profesorem przeprowadził Wojciech Browarny, na łamach pisma można znaleźć recenzję jego najnowszej książki eseistycznej Drugi Bresław. Zachęcamy do lektury obu tekstów. Poniżej przytaczamy fragment recenzji:

Swój tom podzielił autor na trzy części. Pierwsza, składająca się z eseju Bresław i czterech szkiców kulturowych, dotyczy przede wszystkim Wrocławia: przesiedleń i wysiedleń, historii i kultury tego wyjątkowego miejsca, w którym ludzie z wrażliwym zmysłem historii mogliby się – jak zapewnia eseista – zatopić bez pamięci, tyle tu losów i wydarzeń zapisanych w kamieniu, architekturze, przedmiotach, dokumentach i w czymś, co nazywamy genius loci.
Zawada dokonuje analizy postaw wobec Dolnego Śląska, opisuje skomplikowane związki z miejscem, emocje wyrosłe na gruncie polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Przygląda się mitom kulturowym (mit odbudowy, mit piastowski i mit wielokulturowości), definiuje poniemieckość i kreśli jej ewolucję, bada jej funkcje i znaczenia, a także ukazuje istnienie Wrocławia jako kreacji literackiej i aktu twórczego.

Jarosław Petrowicz, Mowa miejsc, „Nowe Książki”, 2015, nr 4,  s. 9–10.

 Agata Passent o zbiorze Janusza Szubera

Agata Passent o zbiorze Janusza Szubera

O książce poetyckiej Janusza Szubera Esej o niewinności / Essay über die Unschuld – wyborze wierszy na temat Galicji, na temat zmieniających się, częściowo niezwykle tragicznych, losów regionu – coraz głośniej. Radiowa Dwójka prezentowała na swojej antenie tomik 23 marca, zaś na stronie portalu xiegarnia.pl o tej nowości wydawniczej mówi Agata Passent.

WIĘCEJ
 O Andrzeju Falkiewiczu, jego książkach, książkach o nim

O Andrzeju Falkiewiczu, jego książkach, książkach o nim

Na łamach marcowego numeru „Nowych Książek” (3/2015) ukazał się tekst Konrada Zycha Falkiewicz albo o czytelniku „przypitym”, w którym zostały skonfrontowane ze sobą dwie książki: poświęcony Andrzejowi Falkiewiczowi tom Nie przeczytane i Cztery szkice jego autorstwa. Co z tego wynikło, mogą się Państwo dowiedzieć, sięgając po czasopismo. Fragment artykułu przytaczamy poniżej”:
Autor osobny. Zbitka słów, powracająca w ocenach pisarstwa Andrzeja Falkiewicza,
zdominowała myślenie o twórczości tego zmarłego w 2010 roku krytyka, prozaika i filozofa. W pewnym sensie określiła też miejsce jego eseistyki na mapie współczesnego życia literackiego w Polsce, szczególnie jako komentatora bieżących dokonań prozatorskich i poetyckich. Dość powiedzieć, że w wydanym przed paroma laty obszernym zbiorze
Dyskursy krytyczne u progu XXI wieku nazwisko Falkiewicza nie pojawia się ani razu. Osobny – znaczy bowiem tyleż „odrębny”, co „osobliwy”, „pozostający na uboczu”, „oddzielony od innych”. W pewnych sytuacjach tłumaczy się to jako „źle widziany”, „niepożądany”. Względnie – traktowany na specjalnych zasadach, według innych (tu: nieakademickich) standardów.
Tak rozumiana osobność zaciążyła, jak mi się zdaje, na – skądinąd interesującym – zbiorze
„Nie przeczytane”. Studia o twórczości Andrzeja Falkiewicza, przynoszącym materiały z ogólnopolskiej sesji poświęconej życiu i dziełu autora Mitu Orestesa, a równocześnie inicjującym prace nad jego pisarską spuścizną. Mimo iż na wstępie redaktorzy zastrzegają, że zamieszczone w tomie teksty koncentrują się na pozafilozoficznej aktywności eseisty, duża ich część (wyjątkiem np. studia Tomasza Kunza i Bartosza Dąbrowskiego) w stosunkowo niewielkim stopniu skupia się na Falkiewiczu jako czytelniku, pierwszeństwo oddając bądź jego twórczości literackiej, bądź projektowanym teoriom wspólnoty.

O bajkach Stefana Skąpskiego w „Gazecie Wrocławskiej”

O bajkach Stefana Skąpskiego w „Gazecie Wrocławskiej”

Te wiersze, pięknie prezentujące najbliższą, bo dolnośląską przyrodę, są po prostu urocze. (...) Młody czytelnik pozna krople wody, śmiesznego liska, któremu w niezwykłych okolicznościach ratuje życie kaczka, koguta – piejącego artystę. Chyba najładniejszym wierszem jest Ballada o kotkach, myszce i babuni, z której – dzięki dobroci babuni – mysz zamieszkała z kotkami „w zgodzie”. Każdy wiersz ma swoje przesłanie, docenią je i dorośli czytelnicy, dowiadujący się z Wesołego miasteczka, że „Nikt jeszcze śmiechem nie zastąpił pracy”.

Co jeszcze o tomie wierszowanych bajek Niezwykłe przygody ze świata przyrody autorstwa Stefana Skąpskiego napisała Małgorzata Matuszewska w „Gazecie Wrocławskiej”, dowie się ten, kto sięgnie po jej wydanie z 12 lutego br. i przeczyta artykuł Bardzo pogodne strofy (s. 13).

„Dziennik Gazeta Prawna” o książce Marty Brzezińskiej

„Dziennik Gazeta Prawna” o książce Marty Brzezińskiej

W dodatku Kultura do Dziennika Gazety Prawnej” (6–8 lutego 2015) Łukasz Maciejewski zamieścił recenzję najnowszej książki wydanej w serii Niemcy – Media – Kultura. Przedstawiamy fragment i zachęcamy do lektury całości.
Spektakl – granica – ekran, napisana przez Martę Brzezińską monografia kinematografii niemieckiej ostatnich dekad na przykładzie motywu muru berlińskiego, to jedna z najciekawszych filmoznawczych publikacji sezonu. Brzezińska w swojej pracy udowadnia, że kino samo w sobie jest konglomeratem nie tylko wielu sztuk, lecz także procesów i mechanizmów historycznych czy socjologicznych. Filmy odbijają się od rzeczywistości nawet wtedy, gdy są zanurzone w przeszłości.

„Drugi Bresław” w Radiu Wrocław

„Drugi Bresław” w Radiu Wrocław

W poniedziałek 26 stycznia br. w Wieczorze z nauką, audycji Radia Wrocław, Grzegorz Chojnowski gościł prof. Andrzeja Zawadę. Powodem spotkania była nowa książka profesora poświęcona Wrocławiowi Drugi Bresław. Zachęcamy do odsłuchania rozmowy.

Wysłuchaj audycji
Dziś w Gazecie: Wrocław Trashion

Dziś w Gazecie: Wrocław Trashion

Zachęcamy do lektury „Tygodnia Wrocław” (nr 6) dodanego do „Gazety Wyborczej” z 12 grudnia 2014 r. Znajdą tam Państwo m.in. krótką opowieść Beaty Fertały-Harlender o powtórnym wykorzystywaniu śmieci na co dzień i projektowaniu śmieciowych kreacji, których kolekcję przedstawiła w albumie Wrocław Trashion wydanym w tym roku w naszej Oficynie (s. 9).

Oto fragment wypowiedzi:

W tym roku wróciłam do śmieci. Chciałam podnieść temat użyteczności publicznej i zaśmieconej przestrzeni miejskiej. Zainspirowała mnie „rewolucja śmieciowa”, czyli zmiana przepisów dotyczących wywozu śmieci w 2013 roku. Bardzo męczyły mnie ilości papieru, jakie się w moim domu wyrzucało. Namówiłam studentki do zrobienia pięknych kreacji z papieru.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 23. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 23. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Stoiska targowe zlokalizowane będą na dworcu PKP Wrocław Główny. Spotkania z autorami książek odbędą się w przestrzeni targowej dworca.

WIĘCEJ
Bez wstydu, ze smakiem – o książce Andrzeja Gwoździa w „Kinie”

Bez wstydu, ze smakiem – o książce Andrzeja Gwoździa w „Kinie”

Polecamy lekturę recenzji książki Andrzeja Gwoździa Jest film, nie ma filmu – koniec bajki. Felietony o kinie, która wyszła spod pióra Anny Wróblewskiej i została opublikowana na łamach miesięcznika „Kino” 11/2014. Oto fragment:

Starannie wybrane eseje można czytać na wiele sposobów. Kazimierz Kutz, nazywając autora najważniejszym filmoznawcą na Górnym Śląsku, zwraca uwagę przede wszystkim na silną obecność związków polsko-niemieckich w jego zainteresowaniach i, oczywiście, wątków regionalnych. Jak to Kutz. Dla mnie jednak zbiór tych tekstów to przede wszystkim projekcja emocji, które tworzą własną, osobistą historię filmu ostatniej dekady. Nie, nie autora, ale czytelnika.

O Eichendorffie i dwóch naszych książkach w miesięczniku „Znak”

O Eichendorffie i dwóch naszych książkach w miesięczniku „Znak”

O dwóch wydanych przez nas książkach: Memento – wyborze wierszy Josepha von Eichendorffa w przekładzie Marty Klubowicz, i rozprawie naukowej Martina Hollendera O politycznym i ideologicznym zawłaszczaniu twórczości Josepha von Eichendorffa pisze wiele w swoim obszernym i interesującym artykule Tadeusz Zatorski. Cały tekst Nie nasz „poeta ziemi naszej”, czyli co zrobić z von Eichendorffem? znajdą Państwo we wrześniowym numerze miesięcznika „Znak”. Fragmenty przytaczamy poniżej:
O swojej fascynacji Eichendorffem Marta Klubowicz pisze ciekawie we wstępie. Aktorka wychowała się w Nysie, mieście, gdzie poeta zmarł i gdzie do dziś znajduje się jego grób. „Z zupełnie inną świadomością wzrasta się w mieście, gdzie zamieszkiwały pokolenia przodków, niż kiedy te korzenie zostały ucięte i przeniesione w inny grunt”. Podobne myśli towarzyszą zapewne wszystkim, którzy przechadzają się ulicami Wrocławia i innych miast na Ziemiach Zachodnich, bo też trudno nie postawić tu sobie pytania, jak odnaleźć się wśród wytworów kultury, która nie jest kulturą wytworzoną rękami naszych przodków. Jak to przejęte w szczególnych okolicznościach dziedzictwo – materialne i duchowe – przyswoić czy choćby tylko oswoić? Takie pytania długo były zakazane i nieobecne w oficjalnym dyskursie, dziś stawiać je wolno, a nawet należy. Marta Klubowicz, tłumacząc niemieckiego poetę urodzonego i zmarłego na Śląsku, udziela na nie własnej, oryginalnej odpowiedzi. Przekład bowiem, choć sam w sobie raczej rzemiosło niż sztuka, daje się przecież – zwłaszcza jako przekład poezji – postrzegać jako pewna forma nie tylko biernego, ale i czynnego, twórczgo, adaptowania tego spadku po innym, nie zawsze przyjaznym narodzie. A szczególnego zabarwienia dodaje temu procesowi to, że uczestniczy w nim i rodak Eichendorffa: w tomiku zamieszczono bowiem także dramat Freda Apke Pan baron przychodzi boso i płaci guzikiem, również w przekładzie Marty Klubowicz, wystawiony zresztą przez nich we własnym wykonaniu.
(...)
Przed mianowaniem Eichendorffa „heroldem porozumienia polsko-niemieckiego” przestrzega także Martin Hollender, autor znakomitej monografii O politycznym i ideologicznym zawłaszczaniu twórczości Josepha von Eichendorffa. Poeta bowiem traktowany bywał i bywa w Niemczech jako dowód i symbol niemieckości Śląska, a „uchybienia, których dopuszczono się, powołując się na niego w XX wieku, są zbyt ciężkie, by tenże Eichendorff dziś, w wieku XXI, mógł bez obciążeń wspierać współpracę Niemiec i Polski”. Taka prowadzona w duchu wzajemnego zbliżenia „reinterpretacja Eichendorffa natrafiłaby na zasadnicze trudności, gdyby teraz oto niejako odwracając zawstydzającą niekiedy tradycję minionych dziesięcioleci, próbowano przeistoczyć »najbardziej niemieckiego z niemieckich poetów« w piewcę porozumienia polsko-niemieckiego, emisariusza pośredniczącego między obu kulturami i narodami. Tego rodzaju próba, zapewne szlachetna w intencji, doprowadziłaby niechybnie do nowych zafałszowań, bo nie ulega wątpliwości, że w twórczości Eichendorffa przeważały »elementy niemieckie«.

„Gazeta Wyborcza” o największym bestsellerze średniowiecza

„Gazeta Wyborcza” o największym bestsellerze średniowiecza

Na łamach „Gazety Wyborczej” ukazała się recenzja Podróży Jana z Mandeville w polskim przekładzie Bartosza Marcińczaka. Fragment recenzji przytaczamy poniżej.

Podróże... napisane przez angielskiego globtrotera tylko do 1600 r. doczekały się w Europie stu wznowień. (...) Aż do teraz książka ta, Odyseja skrzyżowana ze Smutkiem tropików, pozostawała nieznana polszczyźnie. Jedyny polski tłumacz książki, Dziersław z Makocic, przełożył ją w drugiej połowie XVI w. z niemieckiego na... łacinę. Ale stało się po pięciuset z górą latach mamy to, czego np. Czesi dopięli już w XV w. Są już od kilku miesięcy w naszej literaturze Podróże... Jana z Mandeville.
Czegóż zresztą w tej książce nie znajdziemy! Jest płomienne wezwanie do krucjaty (a zatem publicystyka), jest satyra na praktyki chrześcijan (a więc tekst polemiczny), traktat o dobrym władcy (w dodatku Turku, w czym widzieć należy z wyczuciem odmierzoną szczyptę scandalum), przewodnik mówiący, którędy jechać, poradnik doradzający, jak odróżnić wielce wówczas poszukiwany balsam oryginalny od sfałszowanego, jest wreszcie pamiętnik o cechach romansu przygodowego, a miłośnicy języków poznają obce alfabety. Poza tym zaznajomimy się z naukowym wywodem na temat kulistości Ziemi, a znowuż opisy egzotycznych obyczajów jawią się jako prefiguracja XX-wiecznej antropologii i z niewątpliwą ciekawością przestudiowałby je Claude Levi-Strauss.

Zachęcamy do zapoznania się z całością tekstu TUTAJ

Rrecenzja w marcowych „Nowych Książkach”

Rrecenzja w marcowych „Nowych Książkach”

W marcowych „Nowych Książkach” (3/2014) ukazała się recenzja książki W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe pod red. nauk. Andrzeja Dębskiego i Andrzeja Gwoździa.

Teresa Rutkowska o książce  w tekście Niewspólne obszart pamięci (NK, s.53):

Koncepcja zbioru zasadza się na poszukiwaniu punktów wspólnych dialogu, wyciszania kwestii, które nie poddają się negocjacjom (...) Owych punktów wspólnych jest zaskakująco wiele, choć ich kwalifikator, perspektywa widzenia, ocena bywają całkowicie odmienne.
Sądzę, że największą wartością publikacji jest nie tyle zniesienie (nieosiągalne) obecnych dziś w naszych kontaktach stereotypów i uprzedzeń, ile wyodrębnienie i uświadomienie trudności, z jakimi mamy do czynienia, rozpoznanie mechanizmów. Pierwsza trudność polega na tym, że film niemiecki, poza wyjątkami takimi jak klasyczny ekspresjonizm, a współcześnie Wim Wenders (postrzegany jest jednak jako reżyser międzynarodowy), nie był w Polsce popularny. Ostatnio sytuacja zaczyna się zmieniać, a przeboje, jak np.
Życie na podsłuchu czy Good Bye Lenin!, weszły do polskiego dyskursu publicznego.

Rozmowy polsko-ludzkie: Gościem Leszka Budrewicza jest Witold Podedworny

Rozmowy polsko-ludzkie: Gościem Leszka Budrewicza jest Witold Podedworny

Witold Podedworny, szef wydawnictwa ATUT, był gościem Leszka Budrewicza (kulturaonline.pl) w Rozmowach polsko-ludzkich. Wideo nagrane na początku marca 2014 r.

Film ze spotkania
O książce Marii Berny w „Przeglądzie”

O książce Marii Berny w „Przeglądzie”

W numerze 9 „Przeglądu” (24.02–2.03.2014) znalazła się wzmianka o książce Marii Berny Czwarta prawda. Wspomnienia nie tylko polityczne. Jej Autor przywołuje słowa Andrzeja Celińskiego, który uznał te wspomnienia za ważne świadectwo i bezcenne dla historyków, jeśli idzie o szczerość.

Wywiad z dr. hab. Tomaszem Przerwą w „Gazecie Wrocławskiej”

Wywiad z dr. hab. Tomaszem Przerwą w „Gazecie Wrocławskiej”

W dodatku historycznym do „Gazety Wrocławskiej” z wtorku 11.02.2014 r. (s.16–17) zamieszczono obszerny wywiad z dr. hab. Tomaszem Przerwą o początkach narciarstwa, saneczkarstwa i łyżwiarstwa na Śląsku. Zachęcamy do lektury tego ciekawego tekstu, a także polecamy książkę autora, z której można dowiedzieć się znacznie więcej o narodzinach sportów zimowych w Sudetach – Między lękiem a zachwytem. Sporty zimowe w śląskich Sudetach i ich znaczenie dla regionu (do 1945 r.).

Oto fragment wywiadu:
Maciej Sas: Jak rozumiem, ówczesny Kamil Stoch biegałby na nartach, zjeżdżał i czasami skakał?
Tomasz Przerwa: Tak, ale na zasadzie zabawy! Imprezy sportowe zwano zresztą początkowo festynami. To było dalekie od dzisiejszego rozumienia sportów zimowych. Dopiero po jakimś czasie ustalono zasadę, że skok uznaje się za zaliczony, jeśli narciarz ustoi przy lądowaniu. Pierwsza skocznia przygotowana w Karpaczu Górnym powstała na stoku po wycince drzew. Jedynym jej elementem dodanym był prymitywny próg. Nie dbano o profil zeskoku, a nawet o bezpieczne wyhamowanie. Mniej wprawni skoczkowie mieli tym samym wpadać przez okno do stojącego tam poniżej domu. Pierwsza w miarę profesjonalna skocznia narciarska powstała w Karpaczu dopiero w 1912 r.

O „Przedbiegach Europy” Bartosza Jastrzębskiego w „Angorze”

O „Przedbiegach Europy” Bartosza Jastrzębskiego w „Angorze”

Choć książeczka nosi podtytuł „Gawędy”, w rzeczywistości składa się z czterech niezwykle interesujących esejów, w których autor, piewca drogi, dzieli się z Czytelnikiem humanistyczną refleksją wykraczającą daleko poza rutynowe, globtroterskie wyczyny. Teksty są krótkie, gęste od wrażeń nie tylko dostrzeżonych, ale także przemyślanych. Autor, wędrując drogami Podlasia, Estonii, Syberii czy ulicami Stambułu, ciągle szuka odniesień kulturowych i historycznych. Przekazuje dawkę wiedzy, ale krasi ją własnymi emocjami, definiowanymi jako cel wędrówki.

Ciąg dalszy recenzji pt. Wędrowiec z bagażem autorstwa Ł. Azika można przeczytać w „Angorze", nr 6 (9 II 2014), s. 79.

22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 22. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

CZWARTEK 5 grudnia
16.00-17.00
Prof. Irena Gaweł podpisuje książkę Fraszki i inne żarty. Stoisko 63 Oficyny Wydawniczej ATUT.
16.15

Spotkanie z senator Marią Berny, autorką książki Czwarta prawda. Wspomnienia nie tylko polityczne. Prowadzi Witold Podedworny. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Sala E.
17.30-18.30
Senator Maria Berny podpisuje książkę Czwarta prawda. Wspomnienia nie tylko polityczne. Stoisko 63 Oficyny Wydawniczej ATUT...

WIĘCEJ
Portret Feliksa Przybylaka w radiowej Dwójce

Portret Feliksa Przybylaka w radiowej Dwójce

Na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia można odsłuchać audycji o Feliksie Przybylaku, autorze wierszy zebranych w tomie Wobec. Pisarza wspominają Urszula Kozioł, jego żona i sławna poetka, oraz prof. Jacek Łukasiewicz, literaturoznawca, krytyk literacki, a prywatnie przyjaciel Przybylaka.

CZYTAJ WIĘCEJ
Nagroda Kulturalna Śląska 2013

O Nagrodzie Kulturalnej Śląska 2013 w „Schlesien heute”

W numerze 10/2013 „Schlesien heute” ukazał się artykuł Aus Partnern werden Freunde. Verleihung des Kulturpreises Schlesien in Bückeburg komentujący galę wręczenia Kulturalnej Nagrody Śląska w 2013 roku.

O Nagrodzie Kulturalnej Śląska 2013 w „Schlesien heute”
Otrzymaliśmy Nagrodę Kulturalną Śląska

Otrzymaliśmy Nagrodę Kulturalną Śląska

14 września 2013 r. w Bückeburgu Witold Podedworny, założyciel i właściciel  Oficyny Wydawniczej ATUT odebrał prestiżową Nagrodę Kulturalną Śląska przyznaną wydawnictwu za działania ukierunkowane na pielęgnację i rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego. Nagroda jest wspólnym przedsięwzięciem Rządu Dolnej Saksonii i Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wyróżnienie to przyznano Oficynie w roku, w którym obchodzi ona 20-lecie istnienia. Dla wydawnictwa więc ta nagroda to uhonorowanie jego konsekwentnej 20-letniej pracy na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego, zrozumienia skomplikowanej historii Śląska i budowania jego współczesności.


FOTOGALERIA

CZYTAJ WIĘCEJ
Po promocji tomiku „Mój rok 1968”

Po promocji tomiku „Mój rok 1968”

Relacja filmowa ze spotkania z Gabrielem Leonardem Kamińskim, prezentującym swój najnowszy zbiór wierszy Mój rok 1968  (26.06.2013, wrocławski Klub Muzyki i Literatury).

Film ze spotkania
O poezji szwajcarskiej w radiowej Dwójce

O poezji szwajcarskiej w radiowej Dwójce

13 czerwca br. o godz.15.00 gościem Programu II Polskiego Radia był Ryszard Wojnakowski, tłumacz i redaktor, który opowiadał o dopiero co wydanej antologii wierszy Poszerzenie źrenic. Książka ta to pierwsza tak obszerna próba przedstawienia w naszym kraju niemieckojęzycznej poezji współczesnej Szwajcarii.

Wysłuchaj audycji
Recenzja felietonów filmowych Andrzeja Gwoździa

Recenzja felietonów filmowych Andrzeja Gwoździa

Czytanie prof. Gwoździa to ogromna przyjemność i satysfakcja, zwłaszcza jeśli swojej edukacji filmowej nie chcemy zakończyć na etapie recenzji podpowiadających, na co wybrać się do kina – trudno się nie zgodzić z tym cytatem z recenzji książki Andrzeja Gwoździa Jest film, nie ma filmu – koniec bajki. Felietony o kinie, która ukazała się w najnowszym numerze „Filmu” (maj 2013). Zachęcamy do przeczytania całości i polecamy książkę z felietonami naszego autora.

O poezji Szwajcarii niemieckojęzycznej w „Akcencie”

O poezji Szwajcarii niemieckojęzycznej w „Akcencie”

Marek Jakubów w czasopiśmie „Akcent” (nr 4 z 2013) opublikował recenzję wydanej przez nas książki Poszerzenie źrenic. Poezja Szwajcarii niemieckojęzycznej po 1945 roku, zredagowanej przez Wernera Morlanga i Ryszarda Wojnakowskiego, który również przełożył wiele zamieszczonych w tomie wierszy. Fragment recenzji przytaczamy poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z całością.

Literatura szwajcarska odbierana jest w Polsce głównie przez pryzmat ironicznego stylu Friedricha Dürrenmatta lub sceptycyzmu prozy Maxa Frischa. Młodsze pokolenie zetknęło się zapewne z lakonicznymi opowiadaniami Petera Bichsela czy też galicyjskimi wspomnieniami Thomasa Hürlimanna. Pisarze tego regionu oferują jednak coś więcej niż tylko charakterystyczny krytyczny dystans wobec doprowadzonego do perfekcji mieszczańskiego ładu.
Dowodzi tego opublikowana w 2013 r. we wrocławskiej Oficynie Wydawniczej ATUT najobszerniejsza jak dotąd na gruncie polskim i najbardziej reprezentatywna antologia niemieckojęzycznej poezji szwajcarskiej „Poszerzenie źrenic” (...)
Brak odwołań do dramatycznych doświadczeń historycznych XX w., bez których trudno sobie wyobrazić powojenną poezję niemiecką, jest niewątpliwie cechą wspólną przeważającej części tej kameralnej liryki. Przeszłość pojawia się tu jedynie jako odległa aluzja do antyku lub średniowiecza czy też jako dalekie echo nieznanej wojny. Miejsce to wypełnione zostało przez ograniczoną przestrzeń własnych odczuć i bliskich krajobrazów, co przywodzi  niekiedy na myśl typową dla wczesnej XX-wiecznej liryki predylekcję do zindywidualizowanego kontemplowania przyrody lub do opisów sytuacji zagrożenia, przemijania i śmierci.

 „Spotkanie z Niemcem” w „Nowych Książkach”

„Spotkanie z Niemcem” w „Nowych Książkach”

Komu kibicowali Niemcy, gdy w mistrzostwach świata w piłce nożnej spotkały się reprezentacje RFN i NRD? Stempel do wolności daje polskiemu czytelnikowi wgląd i w takie niemieckie doświadczenie drugiej połowy XX wieku. Rzadko kiedy obcowanie z historią jest tak ekscytujące jak przy lekturze tej książki.

Tak o Stemplu do wolności Rüdigera von Fritscha pisze na łamach kwietniowych „Nowych Książek“ Jerzy Morawski. Warto przeczytać tę recenzję.

Jerzy Morawski „Spotkanie z Niemcem”, „Nowe Książki” 2013, nr 4, s. 25

O „Stemplu do wolności” w tygodniku „Polityka”

O „Stemplu do wolności” w tygodniku „Polityka”

Adam Krzemiński w artykule opublikowanym w „Polityce” Podwójny cień muru wiele miejsca poświęcił książce ambasadora Niemiec Rüdigera von Fritscha Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec. Przytaczamy fragment tekstu. Zachęcamy do zapoznania się z całością.

Świetnie napisany Stempel do wolności jest jednak czymś więcej niż tylko emocjonującą historią pewnej ucieczki. To wnikliwy obraz tzw. stosunków wewnątrzniemieckich na początku lat 70., atmosfery początków oficjalnego odprężenia między Bonn i Berlinem wschodnim, a zarazem rygorystycznych kontroli i blokowania przez władze NRD kontaktów mieszkańców tego półpaństwa z Zachodem. Trójka absolwentów elitarnego internatu swą akcję traktowała po części jako sztubacki żart, prztyczek wymierzony władcom stalinowskiego tworu państwowego. Po części jednak działali z rodzinnej solidarności. Chcieli po prostu pomóc kuzynowi, który ich o to błagał, mając w perspektywie nieuchronne powołanie do armii enerdowskiej i służenie w jednostkach ochrony pogranicza. To był wóz albo przewóz. Albo Tomowi von Fritsch uda się ucieczka na Zachód, albo pod stałą kontrolą przełożonych będzie musiał, z użyciem broni, udaremniać próby ucieczki innym.

Adam Krzemiński, Podwójny cień muru, „Polityka”, nr 12 (2900), 20.03.-26.03.2013, s. 57-59

Recenzja w „Tygodniku Dzierżoniowskim”

Recenzja w „Tygodniku Dzierżoniowskim”

12 lutego br. w „Tygodniku Dzierżoniowskim” (nr 6/2013) Tomasz Śnieżek opublikował recenzję książki Tomasza Przerwy Między lękiem a zachwytem. Sporty zimowe w śląskich Sudetach i ich znaczenie dla regionu (do 1945 r.). Oto jej fragment:

Praca zawiera mnóstwo ciekawostek. Z lektury dowiedzieć się można na przykład, że pierwszym turystom karkonoskim w porze zimowej „broda przymarzała do łóżka”, a „na wodzie do mycia towarzyszyła warstwa lodu”. Prymitywnych nart używali w połowie XIX wieku robotnicy huty szkła „Józefina” przy „przejazdach” do pracy i z powrotem, a jedna z pierwszych manufaktur wyprodukowała je ponoć w wadze... 40 kg! Z lektury książki wynika, że typowo „rekreacyjne” użycie nart (sprowadzanych w Karkonosze ze Skandynawii) nastąpiło w 1885 roku. Przytoczona została relacja z tamtego czasu, z której dowiadujemy się, iż kosztowało to „wiele krwawiących nosów, wiele głów z wieloma sinymi guzami”.
(...)
Książka, mimo naukowego charakteru, godna jest polecenia nie tylko kręgowi krajoznawców, pasjonatów gór i sportów zimowych czy przewodnikom sudeckim, ale także szerszemu odbiorcy.

Rüdiger von Fritsch był gościem PRZYSTANKU HISTORIA

6 lutego 2013 r. ambasador Niemiec Rüdiger von Fritsch zaprezentował swoją książkę Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki PRZYSTANEK HISTORIA.

W spotkaniu wziął udział Wolfgang Templin, Dyrektor warszawskiego Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla. W roli prowadzącego wystąpił – Bartosz Wieliński.

Oficyna Wydawnicza ATUT na 21. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 21. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Zapraszamy do udziału w spotkaniach i imprezach, które przygotowaliśmy dla Państwa w ramach Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Targi rozpoczynają się już w czwartek 29 listopada br. Stoiska wystawców zlokalizowane będą w Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5), na spotkania zapraszamy do BWA Awangarda (ul. Wita Stwosza 32).
Przez cały czas trwania targów w Muzeum Architektury prezentować będziemy wystawę fotografii strojów inspirowanych architekturą Wrocławia Ubrać Wrocław, które przygotowali studenci Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Beaty Fertały-Harlender.

WIĘCEJ
Piszą o nas w „Lampie”

Piszą o nas w „Lampie”

„Dziwne stworzenie taki człowiek, bardzo dziwne. A czasem żenująco żałosne. To, co nas kształtuje, jak kształtuje – jest nieprzewidywalne. W kryminale Przemka Corso zwłaszcza. Mamy tutaj do czynienia z rzeczami zupełnie nieoczywistymi, które okazują się wpływać zasadniczo na rozwój akcji, to bywa naprawdę zaskakujące. I bardzo nie chcę – może nie tyle psuć państwu zabawę,, bo wątpliwa to zabawa, gdy docieramy do jądra ciemności – nie chcę naruszyć konstrukcji narracji przedwczesnym odkrywaniem kart, bo konstrukcja jest bez zarzutu. Ponieważ jednak sam tytuł powieści nasuwa pewne skojarzenia, myślę, iż mogę sobie pozwolić, by naprowadzić państwa na trop: Studium w szkarłacie Arthura Conana Doyle’a” .

Zachęcamy do przeczytanie całej recenzji Studium w czerwieni Przemka Corsy, która wyszła spod pióra Patrycji Janowskiej i została opublikowana w październikowej „Lampie” (s. 53).

Nagroda „Literatury na Świecie” dla Łukasza Musiała

Nagroda „Literatury na Świecie” dla Łukasza Musiała

Miło nam poinformować, że nasz autor Łukasz Musiał otrzymał nagrodę jednego z najważniejszych polskich pism literackich „Literatury na Świecie” w kategorii Nowy Głos za książkę Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości. O nagrodę ubiegały się książki wydane w 2011 roku.

Pierwszy tom „Śląskiego pogranicza kultur” wydany

Pierwszy tom „Śląskiego pogranicza kultur” wydany

Ukazał się już zbiór tekstów Śląskie pogranicza kultur (t.1) pod redakcją prof. dra. hab. Mariana Ursela i dr Olgi Taranek-Wolańskiej podsumowujących pierwszy etap badań prowadzonych w ramach projektu naukowego Na pograniczu kultur. Literackie i paraliterackie recepcje obyczaju, tradycji, kultury umysłowej na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki, który w latach 2011-2013 realizowany jest na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierownictwem naukowym prof. dra. hab. Mariana Ursela.

Istotnym novum jest to, że autorzy artykułów składających się na prezentowany tom proponują inną orientację i metody badawcze, spojrzenie i perspektywy transgraniczne i transkulturowe. Są to rozwiązania całkowicie nowe, przełamujące wcześniejsze postawy skupione na wykazywaniu hermetyczności, jednorodności czy autonomiczności kulturowej – charakterystyczne zresztą nie tylko dla znacznej części prac polskich, lecz także obcojęzycznych, np. niemieckich czy czeskich.

W „Przeglądzie Zachodnim” o serii Zrozumieć Niemcy

W „Przeglądzie Zachodnim” o serii Zrozumieć Niemcy

Numer lipcowo-wrześniowy z 2012 r. „Przeglądu Zachodniego” (s. 281-290) przynosi wielostronicowy tekst Magdaleny Kardach poświecony wydawanej przez wiele lat przez Oficynę Wydawniczą ATUT serii Zrozumieć Niemcy, pod redakcją Edwarda Białka i Leszka Żylińskiego. Zamieszczamy poniżej jego fragment, polecamy przeczytanie całości.

„Jakkolwiek niezaprzeczalną gwarancją dobrych i bezpiecznych stosunków polsko-niemieckich jest mądrze prowadzona, nieobciążona uprzedzeniami polityka rządów obu państw, która wyraża się w podpisywanych traktatach o współpracy na różnych szczeblach życia politycznego i w różnych obszarach życia społecznego, to niezmiernie ważne dla budowania tych pozytywnych stosunków są również kontakty indywidualne. Osobiście doświadczyłam niezmiernie pozytywnych relacji z Niemcami, które łączyły się z wieloma ciekawymi i twórczymi zdarzeniami. (...)
Nie może być jednak mowy o budowaniu dobrych stosunków polsko-niemieckich bez wzajemnego zrozumienia. Zrozumienia różnic mentalnych i różnych tożsamości narodu polskiego i niemieckiego, jak również uwarunkowań społeczno-politycznych i historycznych, które przesądzają o odmiennym postrzeganiu tych samych spraw. Nieocenioną pomocą w procesie budowania niezbędnego tła dla zrozumienia wspomnianych uwarunkowań są publikacje. Redaktorom omawianej serii [Zrozumieć Niemcy] – Edwardowi Białkowi i Leszkowi Żylińskiemu – udało się stworzyć spójną koncepcję obrazu kultury Niemiec oraz współczesnych polsko-niemieckich relacji. Seria ta to jedyna w swoim rodzaju na polskim rynku wydawniczym wielowymiarowa, bo uwzględniająca zarówno perspektywę historii literatury, jak również spojrzenie z perspektywy szeroko rozumianej historii kultury Niemiec i Polski oraz nauk społecznych, panorama współczesnych stosunków polsko-niemieckich.
Sąsiedztwo polsko-niemieckie zobowiązuje. Na pewno do mądrej refleksji nad nim. Seria „Zrozumieć Niemcy” przyczynia się bezsprzecznie do poszerzenia horyzontów wiedzy kulturowej i historycznej, bez której refleksja taka jest po prostu niemożliwa”.

Magdalena Kardach

Recenzja zbioru opowiadań „Bratysława jest mała”

Recenzja zbioru opowiadań „Bratysława jest mała”

„Lektura opowiadań Pavola Rankova wywołuje wewnętrzny niepokój – nie da się tak po prostu zamknąć książki i przejść do innych zajęć. By może dzieje się tak dlatego, że jego bohaterowie przypominają nam nas samych, z naszymi marzeniami, wrażeniami i lękami – lecz oni zawsze idą o krok dalej, niż my odważamy się pójść”.

M. Schefs, Emocje w mikroskali, „Nowe Książki” 2012, nr 4, s. 72

W kwietniowych „Nowych Książkach” ukazała się recenzja zbioru opowiadań Pavola Rankowa Bratysława jest mała. Zachęcamy do przeczytania i recenzji, i opowiadań słowackiego prozaika.

Recenzja książki „Był taki czas... Pogranicze polsko-niemieckie (Syców – Kępno – Ostrzeszów)”

Recenzja książki „Był taki czas... Pogranicze polsko-niemieckie (Syców – Kępno – Ostrzeszów)”

W „Śląskim Kwartalniku Historycznym Sobótka” (rocznik 2012, nr 1, s. 132-135) ukazała się obszerna recenzja książki Aleksandry Hołubeckiej-ZielnicyKrzysztofa Zielnicy Był taki czas... Pogranicze polsko-niemieckie  (Syców – Kępno – Ostrzeszów). Wspomnienia i relacje z lat 1918-1958. Prezentujemy jej fragment i zachęcamy do zapoznania się z całością:

„Po dość dokładnym pierwszym rozdziale obrazującym sytuację na interesującym Autorów pograniczu polsko-niemieckim po I wojnie światowej i w okresie międzywojennym zebrane relacje zostały przedstawione w siedmiu kolejnych rozdziałach: II – Wrzesień 1939, III – Czas wojny, IV – Pamiętny styczeń 1945 r., V – Gross Wartenberg pod radziecką administracją, VI – Nim nastał koniec wojny, VII – Dwuwładza i VIII – Stalinizm. Już same tytuły rozdziałów wskazują, że Autorzy starali się bardzo dokładnie za pomocą zebranych relacji i wspomnień, a także wydanych pamiętników scharakteryzować czasy, w których przyszyło żyć zarówno dawnym mieszkańcom tych terenów, autochtonom, jak i ludności napływowej. (...)

W rezultacie tej żmudnej i blisko 10-letniej pracy dwojga badaczy uzyskaliśmy ponad 500-stronicową, świetnie opracowaną książkę, która zachowa swoją wartość przez długie dziesięciolecia i mimo kolejnych badań zasadniczy stworzony przez nią obraz sytuacji na ziemiach dawnego pogranicza polsko-niemieckiego niewiele się zmieni”.

Krystyn Jakub Matwijowski

Oficyna Wydawnicza ATUT na 20. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 20. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

1 grudnia 2011 (CZWARTEK)
16.00-17.00
Promocja książki Heinrich Kunstmann – Tymoteusz Karpowicz. Listy 1959-1993 z udziałem redaktora książki  prof. Marka Zybury. Moderacja Jan Stolarczyk. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Galeria BWA Awangarda, Witryna Lewa.
16.00-17.00
Jerzy Luty podpisuje książkę John Cage. Filozofia muzycznego przypadku. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.
17.00-18.00
Spotkanie z Marią Berny, autorką książki wspomnieniowej Wieża radości. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Filia nr 57, ul Szewska 78.

WIĘCEJ
Jerzy Luty o przypadku Johna Cage’a

Jerzy Luty o przypadku Johna Cage’a

Jerzy Luty, autor książki John Cage. Filozofia muzycznego przypadku obok prof. Zbigniewa Skowrona był gościem Programu II Polskiego Radia w audycji Michała Nowaka. Zapraszamy do wysłuchania ich rozmowy – Przypadek Johna Cage’a.

Wysłuchaj audycji
Opowieści dla dorosłych i opowiastki dla niedorosłych

Piszą o nas w „Odrze”

W najnowszym numerze „OdryWojciech Browarny zrecenzował książkę Mieczysława Orskiego Opowieści dla dorosłych i opowiastki dla niedorosłych. Zachęcamy do lektury (Wojciech Browarny, Kilka dobrych pytań, Odra 2011, nr 5, s. 129-130). Poniżej fragment:

Autor Opowieści... posługuje się sprecyzowanymi kryteriami oceny utworów narracyjnych, swobodnie porusza się w różnych kontekstach literatury ostatnich dekad, a przede wszystkim stawia prozaikom wymagania, które nie wynikają z aktualnej koniunktury na rynku tematów czy idei, ale z osobistej pamięci czytelniczej, wykraczającej daleko poza 1989 rok. Krytyczny dialog z pisarzami, inicjowany przez Orskiego, doprowadza do konfrontacji ich prozy z pytaniami o świadomość historyczną, narodowe samopoczucie i samookreślenie, autonomię literatury w kulturze spektaklu. Z tymi dorosłymi, ważnymi pytaniami interesująco czyta się nawet niedorosłe opowiastki Shutego czy Maślanki.

Sielanki i inne wiersze

Ernst Jandl w radiowej Dwójce

27 stycznia 2011 r. o godz. 21.30 w programie II Polskiego Radia o Erście Jandlu, autorze wydanej przez nas książki Sielanki i inne wiersze, opowiadał Ryszard Wojnakowski, tłumacz literatury niemieckojęzycznej i opiekun serii wydawniczej „Śpiewać to być”. Współcześni poeci austriaccy znani i nieznani. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

Wysłuchaj audycji
Wywiad z autorem „Lekcji dialogu”

Wywiad z autorem „Lekcji dialogu”

„Zarówno polski, jak i niemiecki maturzysta powinien znać nie tylko podstawowe fakty, ale i procesy zachodzące wokół nich. Katastrofalne błędy popełniane w przeszłości i niezwykłe sukcesy – i to wspólne, a nie kosztem sąsiada. Do zrozumienia tego procesu dochodzenia Niemców i Polaków do dzisiejszej wspólnoty interesów rok 1970 ma znaczenie przełomowe" – mówi w wywiadzie udzielonym dla czasopisma „Dialog” Adam Krzemiński, autor wydanej przez nas książki Lekcje dialogu. Mowy, eseje i wywiady (Grass, Weizsäcker, Küng, Dönhoff, Habermas, Winkler, von Thadden i inni).

Willy Brandt w Warszawie. Ciągłość i zmiana w niemieckiej polityce wobec Polski (1970-19990-2010), z Adamem Krzemińskim rozmawia Basil Kerski, „Dialog. Deutsch-Polnisches Magazin / Magazyn Polsko-Niemiecki” 2010/2011, nr 94, s. 39-46.

Mecenat artystyczny biskupa wroclawskiego Jana V Thurzona

Nagroda im. Ks. Janusza Pasierba za rok 2009 dla Aleksandry Szewczyk

Miło nam poinformować, że nasza autorka, dr Aleksandra Szewczyk, otrzymała za książkę Mecenat artystyczny biskupa wrocławskiego Jana V Thurzona (1506-1520) Nagrodę im. Ks. Janusza Pasierba za rok 2009.

Publikacja została nagrodzona „za wnikliwą analizę działalności fundacyjnej wybitnego hierarchy i mecenasa sztuki w szerokim historycznym kontekście i religijno-społecznym i artystycznym Śląska na przełomie Średniowiecza i nowożytności”.

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.