Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

C

Benedykt Chmielowski (1700‒1763)

Benedykt Chmielowski ‒ polski ksiądz, kanonik kijowski, pisarz. Jest autorem Nowych Aten (1745–1746), jednej z pierwszych polskich encyklopedii. Ukończył szkołę prowadzoną przez jezuitów oraz seminarium katedralne w Lwowie. Pracował jako domowy nauczyciel syna wojewody ruskiego Jana Jabłonowskiego, który miał duży wpływ na jego przyszłość jako pisarza. Dzięki nim otrzymał również w 1725 r. probostwo w Firlejowie. Później został prałatem domowym arcybiskupa lwowskiego Mikołaja Ignacego Wyżyckiego, a następnie proboszczem w Podkamieniu.  W 1761 został mianowany na kanonika katedralnego w Kijowie. Innymi popularnymi dziełami autora były modlitewnik Bieg roku całego (1728) oraz herbarz Zbiór krótki herbów polskich oraz wsławionych cnotą i naukami Polaków (1763), a także książka religijna Ucieczka przez świętych do Boga (1730).

Publikacje autora wydane u nas

Therese Chromik (ur. 1943)

Therese Chromik

Therese Chromik - niemiecka poetka, eseistka i malarka. Urodzona w Legnicy, studiowała filozofię, germanistykę, geografię i historię sztuki w Marburgu i Kilonii, mieszka w Husum. Debiutowała w 1983 roku tomem wierszy Unterwegs. Jest również redaktorką rocznika Euterpe oraz kilku antologii. Jest członkiem wielu towarzystw literackich. Poetka była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność artystyczną w dziedzinie literatury. Sama ilustrowała kilka tomów swoich dzieł. Wiele z nich zostało przetłumaczone na inne języki. Do wybranych poematów jej autorstwa napisała muzykę Edith Hamer.

 

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum autora

Publikacje autora wydane u nas

Przemek Corso

Przemek Corso ‒ pisarz, lektor, konferansjer, scenarzysta, tłumacz, autor piosenek. Autor biografii dwóch polskich raperów GrubSon. Na szczycie i Rahim. Ludzie z tylnego siedzenia… oraz serii książek dla dzieci zatytułowanej Opowieści z Białej Doliny, przedstawiającej przygody awanturnika i złodzieja zabytków Roberta Karcza. Na swoim koncie ma również powieść dla dorosłych Serca twego chłód, nowelę Gatunek L, kryminał Studium w czerwieni oraz dramat psychologiczny Maraton. Jako lektor dobrze znany jest pasażerom Kolei Dolnośląskich ‒ zapowiada ponad 720 stacji na całym Dolnym Śląsku. Usłyszeć go można również w reklamach radiowych i telewizyjnych, a także jako lektora audiobooków.

Publikacje autora wydane u nas

Krzysztof Czaja (ur. 1957)

Krzysztof Czaja

Krzysztof Czaja – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, długoletni nauczyciel języka polskiego, manager struktur finansowo-bankowych, prezes zarządu spółki kapitałowej na Pomorzu, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, a ostatnio od 2020 r. – dyrektor w jednym z wydziałów Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dzieciństwo i młodość spędził na ulicach i podwórkach Nadodrza, drugiego wrocławskiego „trójkąta bermudzkiego”, któremu poświęcił swoją książkę Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza…. Pasjonuje się epokami średniowiecza i baroku, poezją Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, prozą Wiesława Myśliwskiego oraz kosmologicznymi teoriami Stephena Hawkinga. Jako pisarz zadebiutował w roku 2014, wydając tomik Wędrowiec.


 

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum autora

Publikacje autora wydane u nas

Bogusław Czechowicz (ur. 1967)

Bogusław Czechowicz ‒ śląski historyk i historyk sztuki, prof. dr habilitowany. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, habilitował się z historii na Uniwersytecie w Hradcu Králové. Drugi doktorat (PhDr.) uzyskał na Uniwersytecie Jana Ewangelisty Purkyniego w Uściu nad Łabą. Jego zainteresowania badawcze obejmują sztukę późnego średniowiecza, baroku i niektóre aspekty sztuki XIX i XX w., dzieje kartografii i starożytnictwa, a w ostatnich latach biblijne asocjacje europejskiej kultury i historiozofii. Autor książek Nagrobki późnogotyckie na Śląsku (2003), Kaplice w dawnym Hrabstwie Kłodzkim (2003), Dialog form i treści w architekturze Wrocławia (2003), Historia kartografii Śląska XIII-XIX wieku (2004), Książęcy mecenat artystyczny na Śląsku u schyłku średniowiecza (2005) Bernharda Mannfelda „Śląsk w obrazach” (2005), Między katedrą a ratuszem (2007), Ars lucrum nostrum (2007), Śródmiejska katedra. Kościół Marii Magdaleny w dziejach i kulturze Wrocławia (2010) i kilku pomniejszych, prawie 80 artykułów naukowych, przeszło 160 popularnonaukowych, blisko 40 recenzji, redaktor i współredaktor książek O sztuce sepulkralnej na Śląsku (1997), Z dziejów rysunku i grafiki na Śląsku oraz w kolekcjach i zbiorach ze Śląskiem związanych (1999), Dziedzictwo artystyczne Świdnicy (2003), Dziedzictwo artystyczne Żagania (2006).

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.