Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

S

Dietmar Scholz (ur. 1933)

Dietmar Scholz

Dietmar Scholz – niemiecki malarz i pisarz. Urodził się w Kunicach koło Legnicy. Po wojnie zamieszkał w zachodniej części Niemiec, od 1964 r. w miejscowości Reutlingen. Pisze lirykę, opowiadania i eseje. W Niemczech jest znany jako autor tekstów dla dzieci i młodzieży. Jest członkiem licznych stowarzyszeń artystycznych i literackich, m.in. PEN Clubu, Wangener Kreis i Künstlergilde Esslingen. Laureat licznych nagród i wyróżnień za twórczość artystyczną i pisarską, m.in. powszechnie cenionej Nagrody Literackiej imienia Eichendorffa.

 

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: Zapperphilip - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29002211

Publikacje autora wydane u nas

Stefan Skąpski (ur. 1936)

Stefan Skąpski

Stefan Skąpski – polityk, ostatni prezydent Wrocławia w czasach PRL-u (1986-1990). Autor wierszy dla dzieci. W 2014 r. opublikował ilustrowany tom poetycki dla najmłodszych Niezwykłe przygody ze świata przyrody, a później kolejno Król niedźwiedzi i inne zwierzęta, W krainie zwierząt i krasnali oraz Dziwaczne miasteczko nad niewielką rzeczką. W 2021 r. ukazały się wspomnienia autora w książce zatytułowanej Gdy byłem prezydentem Wrocławia i później.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum autora

Publikacje autora wydane u nas

Anna Sokalska (ur. 1990)

Anna Sokalska

Anna Sokalska – wrocławianka, autorka powieści fantasy, w tym m.in. oryginalnego cyklu słowiańsko-sensacyjnego. Jest pasjonatką słowiańskich wierzeń, czego owocem są powieści, w których łączy mitologiczne wątki z elementami fantasy. Z wykształcenia jest prawniczką (pracuje jako radca prawny). Swoją pracę dyplomową z kryminalistyki napisała o psychologii motywacji z myślą o pogłębieniu swojej wiedzy w tych dziedzinach ze względu na ich przydatność przy budowaniu intrygi, świata przedstawionego i konstrukcji bohaterów swoich powieści. Debiutowała w 2009 r. zbiorem opowiadań zatytułowanym Melodia końca świata. „Opowieści z Wieloświata” cykl, w którym magia splata się ze współczesnością, nad którym autorka pracowała przeszło dekadę, cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników. Wiedźma – pierwsza część serii została nominowana 2019 r. do tytułu Książki Roku portalu lubimyczytać.pl.

 

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum wydawnictwa

Publikacje autora wydane u nas

Małgorzata Stankiewicz (ur. 1954)

Małgorzata Stankiewicz ‒ historyk sztuki. Ukończyła studia o specjalności historia sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Ma w dorobku książkę monograficzną o zamku w Gościszowie koło Bolesławca (2009), opartą na szczegółowej kwerendzie archiwalnej i bibliotecznej, będącą zwieńczeniem zainteresowań z czasu studiów i rozwinięciem pracy magisterskiej. W 2015r. opublikowała pracę Dziecięce płyty nagrobne na Śląsku od XVI do XVIII w. Po wielu latach szczegółowych badań genealogicznych ukończyła wielką monografię rodu v. Warnsdorff, która jest dostępna w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Zainteresowania Małgorzaty Stankiewicz koncentrują się na śląskich, nowożytnych płytach nagrobnych.

Publikacje autora wydane u nas

Hugo Steinhaus (1887‒1972)

Hugo Steinhaus

Hugo Steinhaus ‒ polski matematyk żydowskiego pochodzenia. Był profesorem Uniwersytetu Lwowskiego, współtwórcą lwowskiej szkoły matematycznej, a także współzałożycielem i redaktorem czasopisma „Studia Mathematica”. Był autorem wielu prac naukowych z zakresu teorii gier, topologii, teorii mnogości, analizy funkcjonalnej, szeregów trygonometrycznych, szeregów ortogonalnych, teorii funkcji rzeczywistych oraz zastosowań i popularyzacji matematyki. Jego książka Kalejdoskop matematyczny (1938) została przetłumaczona na 10 języków. Za osiągnięcia naukowe otrzymał Nagrodę „Problemów” w kategorii popularyzowania nauki, a także wiele innych nagród, m.in.  Nagrodę miasta Wrocławia, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Sztandaru Pracy I Klasy. Steinhaus był znany również z wielkiego poczucia humoru, czego uwiecznieniem jest wydany w 1980 r. Słownik racjonalny.

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: Autor Nieznany - Księga Pamiątkowa. Stulecie Gimnazjum i Liceum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle 1868-1968, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2904128

Publikacje autora wydane u nas

Arno Surminski (ur. 1934)

Arno Surminski

Arno Surminski ‒ niemiecki pisarz i publicysta. Urodził się w małej wiosce na Mazurach. Po zajęciu w 1945 r. Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną i deportacji jego rodziców w głąb Rosji, cudem przeżył i powrócił do Niemiec, gdzie został adoptowany przez wielodzietną rodzinę. Opublikował ponad 20 książek. Większość z nich dotyczy tematyki wschodniopruskiej. Autor pisze w nich o swej utraconej ojczyźnie z nostalgią. Z licznych jego powieści i opowiadań na język polski przetłumaczono: Polninken czyli historia niemieckiej miłości (1994), Wypaść z gniazda. Opowieści z Kalischken (1995), Wieś w Prusach Wschodnich (2008), Życie ptaków w Auschwitz (2011) oraz Grunowen czyli minione życie (2014). Został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Andreasa Gryphiusa (1978), a także Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2016).

 

 

 

Źródło zdjęcia: http://www.arno-surminski.de/

Publikacje autora wydane u nas

Staszek Szelc (ur. 1943)

Staszek Szelc

Staszek Szelc ‒ satyryk, prezenter telewizyjny i radiowy, artysta kabaretowy. Współpracował ze Studiem 202 oraz Andrzejem Waligórskim w Polskim Radiu Wrocław. Prowadził wraz z Ewą Szumańską program Z pamiętnika młodej lekarki ‒ jedno z najbardziej znanych słuchowisk satyrycznych Polskiego Radia. Autor serii skeczy radiowych pod tytułem Chłop i baba, na podstawie których nakręcono serial emitowany w TVP2. Prowadził również teleturniej Tele PRLe (TVP2) oraz program polonijny Ludzie listy piszą (TV Polonia). Został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009) oraz Srebrną Odznaką Honorową Wrocławia (2019).

 

 

 

Źródło zdjęcia: Ja Fryta from Strzegom - Stanisław SzelcUploaded by Dudek1337, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27102521

Publikacje autora wydane u nas

Cwika Szternfeld (ur. 1955)

Cwika Szternfeld

Cwika Szternfeld (urodzony jako Henryk Szternfeld) – poeta, tłumacz, psycholog. Urodził się we Wrocławiu w rodzinie polskich Żydów. Wyjechał z Polski z rodzicami do Izraela w 1957r. Wydał w Izraelu, po hebrajsku, 11 tomów poezji własnej i przetłumaczył z francuskiego wybór wierszy Jeana Follaina. Na kanwie jego pierwszej książki (Dziennik rezerwisty) powstał balet pod tym samym tytułem. Następne książki były wielokrotnie nagradzane. W 2014 r. dostał nagrodę premiera rządu Izraela. Szternfeld zna 10 języków, z niektórych tłumaczy na hebrajski. Jego poezja była przekładana na wiele języków i publikowana w różnych czasopismach i gazetach (np. w „Gazecie Wyborczej").

 

 

 

Źródło zdjęcia: Zvika Szternfeld - Provided by the author, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11879721

Publikacje autora wydane u nas

Piotr Szyber (1938‒2020)

Piotr Szyber ‒ profesor, lekarz, chirurg transplantolog. Przez długie lata kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Studiował medycynę, po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyniowej. W 1975 r. uzyskał stopień doktora, a w 1988 r. stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1995 r. Jako pierwszy na Dolnym Śląsku i czwarty w Polsce dokonał przeszczepu wątroby, specjalizował się także w przeszczepach nerek. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Wrocławia „za osiągnięcia w dziedzinie transplantologii”. Na wieść o chorobie nowotworowej poświęcił się pisaniu. Spod jego ręki wyszły trzy publikacje wspomnieniowe: Moja Akademia Medyczna (1965-2018). Abecadło Szybera (2019), Między cięciem a szyciem. Zapiski chirurga (2019) oraz Opowiem jak było. Wspomnienia z czasów słusznie minionych, niesłusznie zapomnianych (2020).

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.