Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

O

Hubert Orłowski (ur. 1937)

Hubert Orłowski

Hubert Orłowski ‒ germanista, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor w Instytucie Zachodnim w Poznaniu. Specjalizuje się w dziedzinie historii literatury i kultury niemieckiej ze szczególnym uwzględnieniem okresu Trzeciej Rzeszy. Jest badaczem procesu powstawania stereotypów niemieckich o Polakach, w tym terminu: „Polnische Wirtschaft” i autorem esejów o recepcji Bertolta Brechta w Polsce. Zajmuje się również zagadnieniami z dziedziny  teorii narracji, semantyki historycznej oraz stosunków literackich polsko-niemieckich. Opracował m.in. antologię: Współczesna myśl literaturoznawcza w Republice Federalnej Niemiec (1986). Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Krzyż Honorowy Republiki Austrii I Klasy „Za Zasługi dla Nauki i Sztuki” (1984), Krzyż Oficerski (1989), Złoty Medal Goethego Instytutu Goethego w Monachium (1990), a także kilkukrotnie nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (1976, 1986, 1997, 2001, 2005) oraz doktorat honoraris causa Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

 

Źródło zdjęcia: http://ifgit-ho.home.amu.edu.pl/

Publikacje autora wydane u nas

Mieczysław Orski (ur. 1943)

Mieczysław Orski – poeta, prozaik, krytyk literacki i tłumacz. Jako poeta zadebiutował tomikiem poezji Wyspa (1966). Jest autorem również tomów esejów oraz szkiców literackich poświęconych literaturze współczesnej. W latach 1967–1971 był członkiem redakcji „Słowa Polskiego”. Od 1972 r., pracował jako redaktor w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Odra”, a od 1992 r. jest jego redaktorem naczelnym.

 

 

Publikacje autora wydane u nas

Sławomir Ortyl (ur. 1967)

Sławomir Ortyl

Sławomir Ortyl – wrocławski poeta, kulturoznawca. Pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Debiutował w 2004 r. na łamach czasopism literackich „Akant”, „Dekada Literacka” i „Tygiel”. Autor dwóch tomików poetyckich Ludzie z moich stron (2007) oraz Scenki z życia (2014). W 2022 r. ukazała się jego powieść poetycka Świat według Plumpy.

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum wydawnictwa

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.