Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

D

Karl Dedecius (1921–2016)

Karl Dedecius – niemiecki tłumacz i popularyzator literatury polskiej, twórca Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Urodził się w Łodzi, w spolonizowanej rodzinie niemieckiej, która przybyła do Polski z czeskich Sudetów i Szwabii. Wydał kilkadziesiąt antologii i tomów indywidualnych pisarzy. Był edytorem serii „Polnische Bibliothek” („Biblioteka Polska”), która składała się z 50 tomów i dotyczyła literatury polskiej od średniowiecza, aż po współczesność. Łącznie przetłumaczył ponad 300 poetów i prozaików, m.in. Mickiewicza, Tuwima, Miłosza, Szymborską, Różewicza, Herberta, Wojtyłę. Za dzieło jego życia uznawana jest „Panorama literatury polskiej XX wieku”. W 1981 r. ustanowiono prestiżową nagrodę im. Karla Dedeciusa przyznawaną polskim i niemieckim tłumaczom.

 

 

Publikacje autora wydane u nas

Radka Denemarková (ur. 1968)

Radka Denemarková

Radka Denemarková – czeska pisarka, dziennikarka, tłumaczka, scenarzystka i autorka dramatów. Studiowała germanistykę i bohemistykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, gdzie obroniła doktorat z literatury czeskiej (1997 r.). Pracowała w Instytucie Literatury Czeskiej oraz Czeskiej Akademii Nauk, była także kierownikiem literackim w praskim teatrze Na zábradlí. Jest czterokrotną laureatką nagrody Magnesia Litera w kategoriach: „Książka roku” za powieści Pieniądze od Hitlera (2007) i Hodiny z olova (2019), w kategorii „Publicystyka” za powieść biograficzną Smrt (2009) oraz w kategorii „Tłumaczenie” za przekład powieści Herty Müller Atemschaukel (2011).

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: Harald Krichel - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=134489437

Publikacje autora wydane u nas

Andrzej Dębski

Andrzej Dębski ‒ kulturoznawca, filmoznawca i ekonomista. Jest związany z Centrum im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie najpierw przygotował pracę naukową na temat kina we Wrocławiu do 1918 roku (obroniona na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 2008), a następnie kierował projektami „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur” (2010‒2015) i „Historia kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku” (2014‒2019). Autor książki Historia kina we Wrocławiu w latach 1896‒1918 (2009) oraz współredaktor tomów zbiorowych poświęconych dziejom kina we Wrocławiu, wrocławskim reżyserom (Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński), polsko-niemieckim relacjom filmowym i antologii na temat wczesnego kina. Stypendysta Deutsche Nationalstiftung w ramach programu im. Fritza Sterna, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i DAAD.

Publikacje autora wydane u nas

Wanda Dybalska (1954–2007)

Wanda Dybalska

Wanda Dybalska – wybitna dziennikarka i reporterka, laureatka wyróżnień działu reportażu „Gazety Wyborczej”. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, głównie w prasie dolnośląskiej. Od 1991 r. aż do śmieci pisała do dolnośląskiego wydania „Gazety Wyborczej”. Zajmowała się głównie problematyką akademicką, naukową, a także historią i kulturą Dolnego Śląska. Została odznaczona Medalem Jubileuszowym Trzechsetlecia Uniwersytetu Wrocławskiego oraz laureatką pierwszej edycji konkursu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Wrocławskiego, a pośmiertnie wyróżnieniem dziennikarskim im. Tadeusza Szweda.

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: Mieczysław Michalak - own work of Mieczysław Michalak, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1591023

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.