Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Aktualności

WYNIKI KONKURSU NA POWIEŚĆ INSPIROWANĄ ZAMKAMI

Znamy już laureatów Konkursu na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno.

24 lutego 2024 roku w Galerii Historyczno-Artystycznej ARS ET HISTORIA w Bolkowie odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały ogłoszone wyniki konkursu literackiego zorganizowanego przez Oficynę Wydawniczą ATUT oraz spółkę Zamek Świny i Zamek Niesytno. Konkurs był objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

Napisanie powieści nie było łatwym zadaniem. Nie liczył się bowiem jedynie pomysł fabularny oraz zdolności literackie, ale również ważne było odpowiednie przekazanie wiedzy historycznej i umiejętność oddania średniowiecznych realiów w sposób atrakcyjny zwłaszcza dla młodego czytelnika. Ponad 200 osób zwróciło się do Organizatorów z prośbą o przesłanie materiałów historycznych dotyczących zamków. Kwerendy te z pewnością ułatwiły poznanie dziejów Świn i Niesytna osobom, które podjęły próbę napisania powieści. Ostatecznie do konkursu zgłoszono 24 powieści, nieliczni autorzy więc sprostali postawionemu wyzwaniu. Z pracami zapoznało się profesjonalne Jury, które przez cztery miesiące je oceniało i o nich dyskutowało, aż do momentu wyłonienia zwycięzców.

W składzie Jury znajdowali się: prof. Wojciech Browarny (literaturoznawca, regionalista i krytyk literacki, przewodniczący Jury), Anna Brzezińska (powieściopisarka specjalizująca się w literaturze historycznej i fantasy), prof. Romuald M. Łuczyński (historyk, znawca zamków i pałaców Dolnego Śląska), prof. Ryszard Waksmund (literaturoznawca, znawca literatury dla dzieci i młodzieży, folklorysta), Jacek Drogosz (właściciel zamku Świny), Krzysztof Harkawy (właściciel zamku Niesytno) i Witold Podedworny (właściciel Oficyny Wydawniczej ATUT).

Nagrodę główną, jaką jest wydanie książki przez Oficynę Wydawniczą Atut oraz 10 tysięcy złotych, otrzymała pani Ewa Sozoniuk z Warszawy za powieść Kroniki alchemii. Kamień filozoficzny.

Wyróżnienie trafiło do pani Jolanty Spis-Starońskiej z Łańcuta za powieść Skok do przeszłości, czyli rycerze czy rabusie.

Po oficjalnej części na uczestników czekało jeszcze kilka atrakcji przygotowanych przez Organizatorów na terenie Zamku Świny, m.in. zwiedzanie ruin z przewodnikiem, średniowieczna biesiada z pieczonym dzikiem w roli głównej oraz… pojedynek rycerski.

Gratulujemy Zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim Uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie.

O Róży Luksemburg na portalu Pisarze.pl

Róża Luksemburg Katarzyny Gelles, czyli niezwykła opowieść o jednej z najsłynniejszych socjalistek znalazła się w rekomendacjach książkowych Krzysztofa Lubczyńskiego na portalu Pisarze.pl.  Zachęcamy do przeczytania recenzji i sięgnięcia po biografię.

Link do recenzji

Gabriel Leonard Kamiński gościem Radia Wrocław Kultura

Gabriel Leonard Kamiński był gościem audycji książkowej w Radiu Wrocław Kultura DAB+Literatura. Opowiadał m.in. o niedawno ukazanych „Wierszach zebranych”, a także 50-leciu swojej twórczości poetyckiej.

WIĘCEJ

Upłynął termin składania prac w Konkursie na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno

15 września 2023 r. upłynął termin składania prac w Konkursie na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno. Napisanie powieści to wielkie wyzwanie i trudne zadanie. Wiemy, że około 240 osób podjęło tę próbę (mamy na myśli tych, którzy zwrócili się do nas z prośbą o przesłanie materiałów historycznych dotyczących zamków), jednak tylko nielicznym się udało – nadesłano do wydawnictwa 24 prace konkursowe. Podajemy pseudonimy autorów i tytuły otrzymanych książek (dwóch uczestników konkursu wybrało ten sam pseudonim „Niezapominajka”, dlatego jednej z Niezapominajek nadaliśmy numer 2):


1.    Alma Verde, Kroniki alchemii – kamień filozoficzny
2.    Bonus Angelus, Dolnośląskie skarby
3.    Cisza Błękitu, Nienasycona. Szept ziemi
4.    EGB2, Tajemnice zamków, SPA oraz inne przypadki
5.    Inka, Wodospad czasów
6.    Jętka, Zakątek strachu
7.    Kenia777, Skok do przeszłości, czyli rycerze i rabusie
8.    Kitel, Jak Twardowskiego kosmici porwali na Księżyc
9.    Kociłapek, Czarci Odyniec. Legenda zamku Świny
10.   Malachit, Tajemnica odłamka skalnego
11.   Mariopeiro, Księżniczka z lasu
12.   Meloman 1954, Skarb architektów
13.   Niepoprawna Romantyczka, Poradnik podróżniczki w czasie
14.   Niezapominajka, Prawdziwe skarby
15.   Niezapominajka2, Polowanie na słowiki
16.   Passiflora, Bez światłocienia
17.   Pisarka, Konkurs na kasztelana
18.   Słowianka, Świt nad zamkami
19.   Świnka, Dwa zamki
20.   Tempered Fate, Ania i tajemnica zamków Świny i Niesytno
21.   Uśmiechnięta Buźka i Kubek, Drzewny kronikarz
22.   Zebra, Zagadka księdza proboszcza
23.   Rafał Struga, Shadow
24.   KD, Zakład


Książki konkursowiczów będzie oceniać Jury w składzie: prof. Wojciech Browarny (literaturoznawca, regionalista i krytyk literacki, przewodniczący Jury), Anna Brzezińska (powieściopisarka specjalizująca się w literaturze historycznej i fantasy), prof. Romuald M. Łuczyński (historyk, znawca zamków i pałaców Dolnego Śląska), prof. Ryszard Waksmund (literaturoznawca, znawca literatury dla dzieci i młodzieży, folklorysta), Jacek Drogosz (właściciel zamku Świny), Krzysztof Harkawy (właściciel zamku Niesytno) i Witold Podedworny (właściciel Oficyny Wydawniczej ATUT). Jury wyda werdykt 15 stycznia 2024 r. na zamkniętym posiedzeniu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lutym 2024 r. podczas uroczystej gali, wtedy także wręczymy nagrody uczestnikom konkursu.

Spotkanie z Lidią Wawrzynkowską

Promocja książki "Oni obiecali nam przyszłość"

17 czerwca 2023 roku w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie z panią Lidią Wawrzynkowską – tłumaczką książki Oni obiecali nam przyszłość. Opowieść o młodości i dojrzewaniu w nazistowskich Niemczech. Podczas wydarzenia pani Lidia opowiadała o książce i jej autorce – Renate Finckh, a także procesie powstawania publikacji. W spotkaniu uczestniczyło grono zainteresowanych czytelników, a także przedstawiciele miasta, w którym żyła autorka – Esslingen, oraz wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, mamy krótką fotorelację.

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.