Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

W

Ursula Waage (ur. 1928)

Ursula Waage

Ursula Waage urodziła się w Breslau. W czasie oblężenia miasta, od stycznia 1945 r., prowadziła zapiski, w których rejestrowała zarówno ważne wydarzenia, jak i scenki z życia codziennego. Początkowo wraz z matką i siostrą mieszkała w pobliżu Wachtplatz (pl. Solidarności), a potem m.in. na Zimpel (Sępolno). Zapiski odzwierciedlają nastroje ludności cywilnej w oblężonym mieście. Po kapitulacji twierdzy i przejęciu władzy przez Polaków autorka kontynuowała swoje notatki aż do deportacji w 1947 roku. Pierwsze wpisy z pamiętnika Ursuli Waage zostały opublikowane w 2004 r. jako książka pt. Bleib übrig. Aus den Tagebuch-aufzeichnungen in der Festung Breslau und der Nachkriegszeit von Januar 1945 bis April 1947, polski przekład pod tytułem Przeżyj! Zapiski z Festung Breslau i polskiego Wrocławia 1945‒1947 ukazał się w 2016 r. Kolejna publikacja oparta na wspomnieniach autorki to Kreuzwege am Oderstrom (2010) gdzie autorka zestawia losy swoje i polskiej rówieśnicy w czasie zawieruchy i trudów lat wojny i hitlerowskich rządów we Wrocławiu. Obecnie Ursula Waage mieszka w Lipsku.

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum wydawnictwa

Publikacje autora wydane u nas

Jan Węglowski (ur. 1951)

Jan Węglowski

Jan Węglowski – pisarz, satyryk, dziennikarz, bibliotekarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował m.in. w Ossolineum i Bibliotece Uniwersyteckiej, jest twórczo aktywny do dziś (Wrocławski Teatr Piosenki, Wrocławski Teatr Komedia, Antykabaret „Dobry wieczór we Wrocławiu”). Przez długi czas (od końca lat 80. ubiegłego stulecia do pierwszej dekady XXI wieku) Jan Węglowski bawił słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia (zwłaszcza w jego złotych latach) oraz Radia Wrocław, a także kilku rozgłośni regionalnych w kraju w audycjach takich, jak: „Powtórka z rozrywki”, „Parafonia”, „Akademia rozrywki”, „Studio 202”, „Studio Szajba” czy „Maniuś”. Uwielbiany przez tych, którzy gustują w satyrze obyczajowej, humorze nierzadko absurdalnym, sytuacyjnym, żartach językowych.

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum autora

Publikacje autora wydane u nas

Ryszard Waksmund

Ryszard Waksmund - profesor nauk humanistycznych, folklorysta, historyk: literatury, literatury dla dzieci, teorii i historii kultury. Jest pracownikiem naukowym Zakładu Literatury Ludowej, Popularnej i Dziecięcej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wrocławskiej filii Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Bada piśmiennictwo dla dzieci i młodzieży w aspekcie historycznym (od oświecenia po wiek XX) i genologicznym (poezja, dramat, baśń, powieść, czasopiśmiennictwo, proza wspomnieniowa). Zajmuje się także antropologią dzieciństwa. Do jego publikacji należą: Literatura pokoju dziecinnego (1986), Nie tylko Robinson, czyli o oświeceniowej literaturze dla dzieci i młodzieży (1987) oraz Od literatury dla dzieci do literatury dziecięcej: tematy – gatunki – konteksty (2000). Jest ponadto autorem oraz współtworzycielem wielu antologii dydaktycznych na potrzeby dyskursu uniwersyteckiego.

Publikacje autora wydane u nas

Jan Stanisław Witkiewicz (ur. 1955)

Jan Stanisław Witkiewicz – pisarz, felietonista, fotograf, krytyk muzyczny i baletowy, kurator sztuki. Teksty jego autorstwa znaleźć można w miesięcznikach i tygodnikach kulturalnych. Był związany m.in. z „Wiadomościami Kulturalnymi” i „Rzeczpospolitą”. Wystawy pod jego opieką kuratorską organizowane są w Polsce, Austrii i Niemczech. Pasjonuje się operą i baletem. Współpracował z Operą Wrocławską. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. W 2021 r. otrzymał Nagrodę Literacką przyznawaną przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie za całokształt swojej twórczości.

 

Publikacje autora wydane u nas

Agnieszka Wolny-Hamkało (ur. 1979)

Agnieszka Wolny-Hamkało

Agnieszka Wolny-Hamkało ‒ wrocławska poetka, pisarka, publicystka i krytyczka literacka. Znana z performance’ów, happeningów oraz działań parateatralnych, będących artystyczną oprawą jej wierszy. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Zadebiutowała tomikiem Mocno poszukiwana (1999), później powstało jeszcze osiem tomów poetyckich, m.in. Lonty (2001), Gospel (2004), Ani mi się śni (2005), Spamy miłosne (2007), nikon i leica (2010), Borderline (2013). Wydała także trzy powieści Zaćmienie (2013), 41 utonięć (2015), Moja córka komunistka (2018), tom szkiców Inicjał z offu (2013), poemat oraz kilka książek dla dzieci. Jest redaktorką antologii opowiadań oraz autorką sztuk teatralnych. Jej wiersze przełożono na piętnaście języków obcych. Współpracowała m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem”, „Bluszczem” i portalem Polskiego Radia. Była nominowana do wielu nagród, m.in.  Nagrody Literackiej Gdynia.

 

 

Źródło zdjęcia: Marcin Hamkało, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86666226

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.