Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Z

Piotr Stanisław Załuski (ur. 1945)

Piotr Stanisław Załuski

Piotr Stanisław Załuski – dziennikarz, scenarzysta, reżyser, realizator filmowy związany z TVP Wrocław. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (1969) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1978). Od 1967 r. pracował jako dziennikarz i realizator wizji we wrocławskiej telewizji. Był autorem reportaży i filmów dokumentalnych. Do 1974 r. związany z Studenckim Teatrem Kalambur we Wrocławiu, gdzie pracował jako aktor, dramaturg oraz kierownik literacki.  W latach 1982–1995 przebywał na emigracji w RFN (pracownik Radia Wolna Europa, publikował teksty w polskich pismach emigracyjnych). Przez kilka lat współpracował z Polskim Radiem we Wrocławiu, w latach 1998–2008 prowadził zajęcia z wiedzy filmowo–telewizyjnej w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2005–2006 był zatrudniony w TVP Wrocław. Jest autorem książki o życiu Adama Mickiewicza Zamęt (2011), dwóch tomów wspomnień U siebie... Mój liryczny PRL (2016), U siebie... Moja wolna Europa (2018), powieści Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych (2017).

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum autora

Publikacje autora wydane u nas

Andrzej Zawada (ur. 1948)

Andrzej Zawada ‒ profesor historii literatury na Uniwersytecie Wrocławskim, krytyk literacki, edytor, pisarz. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Pen Clubu oraz Association Internationale des Critiques Littéraires. Opublikował m.in.: Gra w ludowe (1983), Wszystko pokruszone (1985), Jarosław Iwaszkiewicz (1994), Dwudziestolecie literackie (1995), Bresław (1996), Miłosz (1996), Dziecię nomadów. Wiersze i uwagi (1998), Mit czy świadectwo? Szkice literackie (2000), Murzynek (2001), Literackie półwiecze 1939-1989 (2001), Dolny Śląsk. Ziemia spotkania (2002).

Publikacje autora wydane u nas

Paweł Zimniak (ur. 1965)

Paweł Zimniak – germanista, badacz kultury i literatury. Doktor habilitowany, objął funkcję profesora nadzwyczajnego w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego i Instytucie Lingwistyki Stosowanej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Od 2006 r. jest dyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autor ponad 150 artykułów, 20 monografii i antologii.

Publikacje autora wydane u nas

Adam A. Zych (ur. 1945)

Adam A. Zych – pedagog, psycholog, profesor nauk społecznych. Poeta i tłumacz z zamiłowania. Wykłada na Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Zajmuje się zagadnieniami z obszarów m.in. gerontologii społecznej, pedagogiki starzenia się i starości a także psychologii religii. Jest pomysłodawcą i redaktorem naukowym pięciotomowej Encyklopedii Starości, Starzenia się i Niepełnosprawności. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wyróżniony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za nowatorskie działania w zakresie upowszechniania wiedzy na temat starzenia się społeczeństwa polskiego. Otrzymał też honorowy tytuł „Przyjaciel Seniora”. Opublikował kilkanaście tomików wierszy, również w językach angielskim i niemieckim.

 

 

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.