Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Ł

Romuald M. Łuczyński

Romuald M. Łuczyński - wrocławianin, studiował prawo i historię, dr hab. nauk humanistycznych, zajmujący się dziejami Dolnego Śląska. Profesor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.  Badacz dziejów Dolnego Śląska, autor książek i publikacji naukowych o tematyce dolnośląskiej. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw dawnej książki, grafiki i ekslibrisów z własnych zbiorów, oglądanych nie tylko w Polsce, także w Luksemburgu i Niemczech. Jest autorem wystaw fotograficznych przedstawiających głównie dolnośląskie rezydencje i sudeckie krajobrazy, wystawianych m.in. we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Katowicach, Kłodzku, a także w pałacach w Warmątowicach i Trzebieszowicach. Ogłaszał artykuły historyczne m.in. w „Karkonoszach”, „Śląskich Zeszytach Krajoznawczych”, „Na szlaku”. Autor artykułów naukowych m.in. w „Roczniku Jeleniogórskim”, kwartalniku „Silesia Nova”, „Śląskim Kwartalniku Historycznym Sobótka”, „Orbis Linguarum” i opracowaniach zbiorowych, m.in. w serii „Kultura uzdrowiskowa w Europie". W ostatnich latach opublikował m.in. książki: Zamki, dwory i pałace w Sudetach, Legnica 2008 (2016), Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991 (2010), Rezydencje i majątki szlacheckie w powiecie legnickim do 1945 roku (2012), Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich. Sudety Zachodnie i Środkowe (2012), W dni bezciastkowe lody tylko owocowe. Gastronomia wrocławska w latach 1945-1956 (2018), Gastronomia wrocławska. W czasach małej stabilizacji (1957‒1970) (2020).

Publikacje autora wydane u nas

Jerzy Łukosz (ur. 1958)

Jerzy Łukosz – prozaik, krytyk literacki, dramatopisarz, eseista, tłumacz literatury niemieckiej. Ukończył germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem licznych rozpraw dotyczących współczesnej literatury niemieckojęzycznej. W 1980 r. debiutował jako prozaik na łamach czasopisma „Odra”. Jest wybitnym znawcą twórczości Tomasza Manna. Laureat licznych nagród, m.in.  nagrody Włodzimierza Pietrzaka, im. Wyspiańskiego, im. Stanisława Piętaka. Jego powieść Szczurołap z Ratyzbony została nagrodzona Dolnośląskim Brylantem Roku. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę Lenora (2004). Tworzy również pod pseudonimem Johann Keevus.

 

 

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.