Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

H

Peter Handke (ur. 1942)

Peter Handke

Peter Handke ‒ austriacki pisarz i tłumacz. W wieku 12 lat publikował już swoje pierwsze teksty w czasopiśmie „Pochodnia” redagowanym przez mieszkańców bursy w której mieszkał jako dziecko. Rozpoczął studia prawnicze, jednak pierwsze sukcesy literackie sprawiły, że rzucił studia i całkowicie poświęcił się pisarstwu. Zadebiutował w 1966 r. powieścią Szerszenie. Szeroki rozgłos zapewniła mu sztuka Publiczność zwymyślana wydana w tym samym roku. Autor jest jednym z założycieli niemieckiego wydawnictwa Verlag der Autoren. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. Gerharta Hauptmanna, Nagrody Franza Kafki, a także Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2019 r.

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: Wild + Team Agentur - UNI Salzburg; na Commons przeniesiono z de.wikipedia. Oryginalnym przesyłającym był Mkleine z niemieckiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1127303

Publikacje autora wydane u nas

Wilhelm Hauff (1802‒1827)

Wilhelm Hauff

Wilhelm Hauff – niemiecki pisarz z okresu romantyzmu. Studiował filozofię, filologię i teologię w Tybindze. Jest autorem noweli, baśni i powieści. Baśnie Wilhelma Hauffa są ukoronowaniem dorobku tego przedwcześnie zmarłego pisarza niemieckiego. W swojej formie nawiązują one do znanych podówczas tekstów tego gatunku ze zbioru Braci Grimmów oraz do tradycji XVIII-wiecznych francuskich contes des fees.

 

 

 

Źródło zdjęcia: J. Behringer - Klaus Günzel: Die deutschen Romantiker. Artemis, Zürich 1995, ISBN 3-7608-1119-1, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12223672

Publikacje autora wydane u nas

Carl Hauptmann (1858‒1921)

Carl Hauptmann

Carl Hauptmann, pseudonim Ferdinand Klar ‒ niemiecki pisarz. Był wszechstronnym twórcą literackim. Zajmował się prozą, dramatem oraz poezją. Jego wczesne dzieła reprezentowały naturalizm, podczas gdy w późniejszym okresie związany był z ekspresjonizmem. Jego pierwszym tekstem literackim było opowiadanie Sonnenwanderer, które powstało w Charlottenburgu. W 1890 r. zostało opublikowane w czasopiśmie „Freie Bühne”. Rok później, w tym samym czasopiśmie, ukazał się jego szkic Frühlingsnacht, który był pierwszym utworem napisanym w Szklarskiej Porębie. W tym czasie Hauptmann ukończył również swoją rozprawę doktorską zatytułowaną Metaphysik in der modernen Physiologie. Większość jego dzieł powstała w Szklarskiej Porębie, gdzie mieszkał od 1891 r. Prywatnie był starszy bratem Gerharta Hauptmana ‒  laureata nagrody Nobla. W domu w Szklarskiej Porębie, w którym mieszkał razem z bratem, a od 1901 r. już tylko z żoną, obecnie znajduje się Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – „Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie”.

 

 

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8479614

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.