Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Wydarzenia

O Róży Luksemburg na portalu Pisarze.pl

Róża Luksemburg Katarzyny Gelles, czyli niezwykła opowieść o jednej z najsłynniejszych socjalistek znalazła się w rekomendacjach książkowych Krzysztofa Lubczyńskiego na portalu Pisarze.pl.  Zachęcamy do przeczytania recenzji i sięgnięcia po biografię.

Link do recenzji

Gabriel Leonard Kamiński gościem Radia Wrocław Kultura

Gabriel Leonard Kamiński był gościem audycji książkowej w Radiu Wrocław Kultura DAB+Literatura. Opowiadał m.in. o niedawno ukazanych „Wierszach zebranych”, a także 50-leciu swojej twórczości poetyckiej.

WIĘCEJ

Upłynął termin składania prac w Konkursie na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno

15 września 2023 r. upłynął termin składania prac w Konkursie na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno. Napisanie powieści to wielkie wyzwanie i trudne zadanie. Wiemy, że około 240 osób podjęło tę próbę (mamy na myśli tych, którzy zwrócili się do nas z prośbą o przesłanie materiałów historycznych dotyczących zamków), jednak tylko nielicznym się udało – nadesłano do wydawnictwa 24 prace konkursowe. Podajemy pseudonimy autorów i tytuły otrzymanych książek (dwóch uczestników konkursu wybrało ten sam pseudonim „Niezapominajka”, dlatego jednej z Niezapominajek nadaliśmy numer 2):


1.    Alma Verde, Kroniki alchemii – kamień filozoficzny
2.    Bonus Angelus, Dolnośląskie skarby
3.    Cisza Błękitu, Nienasycona. Szept ziemi
4.    EGB2, Tajemnice zamków, SPA oraz inne przypadki
5.    Inka, Wodospad czasów
6.    Jętka, Zakątek strachu
7.    Kenia777, Skok do przeszłości, czyli rycerze i rabusie
8.    Kitel, Jak Twardowskiego kosmici porwali na Księżyc
9.    Kociłapek, Czarci Odyniec. Legenda zamku Świny
10.   Malachit, Tajemnica odłamka skalnego
11.   Mariopeiro, Księżniczka z lasu
12.   Meloman 1954, Skarb architektów
13.   Niepoprawna Romantyczka, Poradnik podróżniczki w czasie
14.   Niezapominajka, Prawdziwe skarby
15.   Niezapominajka2, Polowanie na słowiki
16.   Passiflora, Bez światłocienia
17.   Pisarka, Konkurs na kasztelana
18.   Słowianka, Świt nad zamkami
19.   Świnka, Dwa zamki
20.   Tempered Fate, Ania i tajemnica zamków Świny i Niesytno
21.   Uśmiechnięta Buźka i Kubek, Drzewny kronikarz
22.   Zebra, Zagadka księdza proboszcza
23.   Rafał Struga, Shadow
24.   KD, Zakład


Książki konkursowiczów będzie oceniać Jury w składzie: prof. Wojciech Browarny (literaturoznawca, regionalista i krytyk literacki, przewodniczący Jury), Anna Brzezińska (powieściopisarka specjalizująca się w literaturze historycznej i fantasy), prof. Romuald M. Łuczyński (historyk, znawca zamków i pałaców Dolnego Śląska), prof. Ryszard Waksmund (literaturoznawca, znawca literatury dla dzieci i młodzieży, folklorysta), Jacek Drogosz (właściciel zamku Świny), Krzysztof Harkawy (właściciel zamku Niesytno) i Witold Podedworny (właściciel Oficyny Wydawniczej ATUT). Jury wyda werdykt 15 stycznia 2024 r. na zamkniętym posiedzeniu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lutym 2024 r. podczas uroczystej gali, wtedy także wręczymy nagrody uczestnikom konkursu.

Spotkanie z Lidią Wawrzynkowską

Promocja książki "Oni obiecali nam przyszłość"

17 czerwca 2023 roku w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie z panią Lidią Wawrzynkowską – tłumaczką książki Oni obiecali nam przyszłość. Opowieść o młodości i dojrzewaniu w nazistowskich Niemczech. Podczas wydarzenia pani Lidia opowiadała o książce i jej autorce – Renate Finckh, a także procesie powstawania publikacji. W spotkaniu uczestniczyło grono zainteresowanych czytelników, a także przedstawiciele miasta, w którym żyła autorka – Esslingen, oraz wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, mamy krótką fotorelację.

Spotkanie z Edwardem Sakowskim

Spotkanie z Edwardem Sakowskim, autorem książeczki dla dzieci „Do fotografa przyszła żyrafa…”

1 czerwca 2023 roku w ramach świętowania Dnia Dziecka odbyło się spotkanie z Edwardem Sakowskim – autorem dwujęzycznej książeczki dla dzieci Do fotografa przyszła żyrafa… Wydarzenie zorganizowano w bibliotece w Dunedin w Nowej Zelandii, ponieważ autor mieszka na antypodach. Podczas spotkania opowiadał m.in. o procesie powstawaniu książki od samego początku, aż po efekt końcowy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniu.

Cykl spotkań autorskich z Janem Węglowskim

Cykl spotkań autorskich z Janem Węglowskim

Od marca do maja 2023 roku na terenie Wrocławia i okolic odbył się cykl spotkań z Janem Węglowskim, autorem dwóch książek satyrycznych Roztrójenie jaźni, czyli bardzo serdecznie dziękuję Państwu oraz Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny. Publikacje to zbiory tekstów satyrycznych wygłaszanych przez autora przez ponad 25 lat w Radiu Wrocław oraz Programie Trzecim Polskiego Radia. Jan Węglowski znany jest Czytelnikom nie tylko jako pisarz, lecz także jako aktor występujący we Wrocławskim Teatrze Piosenki, Wrocławskim Teatrze Komedia czy w Antykabarecie „Dobry Wieczór we Wrocławiu”. Spotkania miały formę stand-upu, a wygłaszane teksty niezmiennie rozbawiały publiczność. Autor przeplatał skecze, grą na pianinie oraz wykonaniami piosenek zarówno nowych, jak i tych znanych publiczności z czasów, gdy występował jeszcze w Teatrze Kalambur.

Promocja czasopism naukowych w czasie Międzynarodowych Targów Książki

Zapraszamy do rozmów z redaktorami czasopism naukowych w czasie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023 (stoisko Oficyny Wydawnicej ATUT, nr 139, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie)

Czwartek, 25 maja, g. 13.00–15.00 – spotkanie z redaktor naczelną „Linguistische Treffen in Wrocław”, prof. Joanną Szczęk

Piątek, 26 maja, g. 11.00–13.00 – spotkanie z redaktor naczelną czasopisma naukowego „Studia Translatorica”, prof. Anną Małgorzewicz

Piątek, 26 maja, g. 13.00–15.00 – spotkanie z sekretarzem redakcji czasopisma „Filoteknos. Literatura dziecięca – mediacja kulturowa – antropologia dzieciństwa”, Justyną Zając

Sobota, 27 maja, g. 11.00–13.00 – spotkanie z redaktorem naczelnym czasopisma „Orbis Linguarum”, prof. Edwardem Białkiem

Sobota, 27 maja, 13.00–15.00 – spotkanie z sekretarzem redakcji czasopisma „Beiträge zur allgemeinen und vergleichenden Sprachwissenschaft / Contributions to General and Comparative Linguistics”, dr. Łukaszem Solarzem

WIĘCEJ
ATUT na targach w Lipsku 2023

ATUT na targach w Lipsku 2023

Od 27 do 30 kwietnia 2023 roku ATUT na targach książki w Lipsku. Zapraszamy na stoisko targowe, wydawnictwa (Hala 4, stoisko E 400), gdzie będziemy promować nasze czasopisma naukowe: „Orbis Linguarum”, „Studia Translatorica”, „Linguistische Treffen in Wrocław”, „Filoteknos”, „Beiträge zur allgemeinen und vergleichenden Sprachwissenschaft / Contributions to General and Comparative Linguistics”.

Konkurs na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno

Konkurs na Powieść Inspirowaną Historią Dolnośląskich Zamków Świny i Niesytno

Oficyna Wydawnicza ATUT oraz spółki Zamek Świny i Zamek Niesytno ogłaszają konkurs literacki na powieść nawiązującą do historii tych zamków. Zwycięzca konkursu otrzyma 10 tysięcy złotych, a jego książka zostanie wydana przez Oficynę Wydawniczą ATUT.

Celem konkursu jest upowszechnienie historii zamków Świny i Niesytno oraz zwiększenie ich atrakcyjności poprzez powiązanie z nimi postaci literackich i historycznych faktów. Powieść ma być adresowana do czytelników w wieku od 12 lat do 100, a szczególnie do młodego odbiorcy.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno pisarze z literackim dorobkiem, jak i debiutanci. Autorzy na napisanie powieści mają ponad rok, termin składania prac mija 15 września 2023 roku. Wydawnictwo dysponuje opracowaniami historycznymi dotyczącymi zamków Świny i Niesytno, osoby zamierzające napisać powieść mogą wystąpić do wydawnictwa z prośbą o przekazanie tych materiałów.

Konkurs został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

Spotkanie z Janem Węglowskim

Spotkanie z Janem Węglowskim

Zapraszamy do wrocławskiego Klubu Muzyki i Literatury na prezentację książki satyrycznej Jana Węglowskiego pt. Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny. W czasie spotkania oprócz wybranych tekstów będzie można posłuchać też kilku piosenek w wykonaniu autora. Wstęp jest wolny!
Klub Muzyki i Literatury, 29 listopada (wtorek) 2022 r., godz. 18.00

30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Oficyna Wydawnicza ATUT na 30. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

 SPOTKANIA AUTORSKIE W SALACH

PIĄTEK, 2 grudnia

g. 18.00-18.50, Sala Zielona

Jakie odpowiedzi na trapiące obecnie ludzkość bolączki mieliby żyjący przed wiekami mędrcy, filozofowie, mnisi, eremici, prorocy i apostołowie? Czy dawni pisarze mają nam wciąż coś do powiedzenia? Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na spotkanie wokół książki „Dies irae”, jednej z najważniejszych polskich publikacji tego roku zdaniem Instytutu Książki w Krakowie („New Books from Poland”). Z autorem, Bartoszem Jastrzębskim, rozmawiać będzie Jacek Grębowiec.

SOBOTA, 3 grudnia

g. 12.00-12.50, Sala Zielona

Znamy go jako autora neonów eksponowanych w przestrzeni miast Dolnego Śląska. Jerzy Werszler jednak równie mocno utożsamia się z rysunkiem. O wrocławskim plastyku i jego dziełach opowie syn artysty, Rafał Werszler, autor książki „W świecie rysunku. Jerzy Werszler – jubileusz 60-lecia pracy twórczej”. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

g. 14.00-14.50, Sala Niebieska

Oficyna Wydawnicza Atut oraz Instytut Piastów Śląskich mają zaszczyt zaprosić na niezwykłą średniowieczną bitwę. Do boju przystąpią: pisarka Joanna Żak-Bucholc, autorka książek „Jaworowi ludzie I” i „Jaworowi ludzie II”, oraz historyk Piotr Piss z Instytutu Piastów Śląskich. Zderzenie literackiej fikcji z historycznymi realiami okaże się zapewne polem niesamowicie zajmującej dyskusji. A inspiracją będzie Bolko II świdnicko-jaworski, jego zasługi dla ziemi dolnośląskiej oraz epoka, w której żył.

g. 15.00­-15.50, Sala Zielona

„Jedno zdrowie. Ludzie i inne gatunki” – wykład prezentacja Hanny Mamzer promujący książkę o tym samym tytule, próbującą odpowiedzieć na pytania rodzące się wokół kwestii zależności zdrowia ludzi i osób nie-ludzkich. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

g. 17.00-17.50, Sala Zielona

O najnowszej poezji polskiej, omijając utarte szlaki – Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na spotkanie z Karolem Maliszewskim, autorem książki „Język w ogniu i inne metafory krytycznoliterackie”. Moderacja: Radosław Wiśniewski.

NIEDZIELA, 4 grudnia

g. 14.00-14.50, Sala Niebieska

„Postęp wsteczny programem narodu” – stand-up Jana Węglowskiego, promujący jego książkę satyryczną „Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny”. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

 

PODPISYWANIE KSIĄŻEK NA STOISKU WYDAWNICTWA

PIĄTEK, 2 grudnia

g. 13.00-14.00 Zdzisław Ilski podpisuje książkę „System wyborczy do Izby Poselskiej parlamentu Polski przedrozbiorowej, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

15.00-16.00 Szymon Koprowski podpisuje powieść „Jaśmin Babel rusza w świat” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

16.50–17.50 Bartosz Jastrzębski podpisuje książkę „Dies irae” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

SOBOTA, 3 grudnia

12.30-13.30 Maciej Małachowicz podpisuje książkę „900 lat dachówki ceramicznej w Polsce” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

13.30-14.00 Rafał Werszler podpisuje książkę „W świecie rysunku. Jerzy Werszler – jubileusz 60-lecia pracy twórczej” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

14.00-15.00 Ryszarda Słońska podpisuje książkę „Osoba (nie)ludzka” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

15.00–16.00 Joanna Żak-Bucholc podpisuje powieść „Jaworowi ludzie II. Rzecz o czasach księżnej Agnieszki” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

16.00-17.00 Hanna Mamzer podpisuje książkę „Jedno zdrowie. Ludzie i inne gatunki” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

18.00–19.00 Karol Maliszewski podpisuje książkę „Język w ogniu” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

NIEDZIELA, 4 grudnia

12.50-13.50 Jan Węglowski podpisuje książkę „Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny” na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT


 

New Books from Poland

"Dies irae" jedną z najciekawszych polskich książek 2022 roku

Publikacja Bartosza Jastrzębskiego Dies irae. Szkice nienowoczesne znalazła się w prestiżowym katalogu ,,New Books from Poland 2022", przygotowywanym przez Instytut Książki. Katalog jest przeglądem najważniejszych i najciekawszych tytułów, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce. Służy do promocji polskiej literatury za granicą, między innymi podczas międzynarodowych targów.

New Books from Poland 2022
Spotkanie wokół antologii Na ulicach wyobrażeń / Auf den Straßen des Imaginären

Spotkanie wokół antologii Na ulicach wyobrażeń / Auf den Straßen des Imaginären

14 czerwca w Rzeszowie odbędzie się prezentacja dwujęzycznej, polsko-niemieckiej antologii wierszy 17 polskich poetów Na ulicach wyobrażeń. 115 wierszy polskich / Auf den Straßen des Imaginären. 115 polnische Gedichte. W wydarzeniu wezmą udział autorzy zamieszczonych tekstów: Józef Baran, Jakub Kornhauser, Krystyna Lenkowska, Łukasz Nicpan oraz Zofia Berdychowska i Jan Wolski, a także tłumaczki – Zofia Bilut-Homplewicz, Anna Hanus, Marlis Lami, Ruth Maloszek – i autorka ilustracji do książki Małgorzata Drozd-Witek. Spotkanie poprowadzi Magdalena Rabizo-Birek. Zapraszamy!


Kiedy: 14 czerwca, godz. 13.00
Gdzie: Rzeszów, Galeria Instytutu Sztuk Pięknych UR, al. mjr. W Kopisto 2a

Klaus Bachmann gościem „Ogrodu pytań”

Klaus Bachmann gościem „Ogrodu pytań”

10 maja w Centrum „Łowicka” w Warszawie w ramach cyklu „Ogród pytań” odbędzie się spotkanie z prof. Klausem Bachmannem, promujące jego nową książkę Problem z Guliwerem. Dlaczego Niemcy stają się coraz większe, a Europa coraz mniejsza. Z autorem rozmawiał będzie Tadeusz Bartoś, temat spotkania to: Niemcy, Polska, Ukraina, Rosja – prawda, stereotyp, fałsz. Zapraszamy!


10 maja (wtorek), g. 19:00
Centrum „Łowicka” Dom Kultury
w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
ul. Łowicka 21

29 Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej

29 Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej

Zachęcamy do głosowania na publikacje wydane w naszej oficynie, zgłoszone do 29 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Głosowanie trwać będzie od 15 października do 15 listopada 2021 roku.

 

Gastronomia wrocławska w czasach małej stabilizacji (1957–1970)

ZAGŁOSUJ TUTAJ

 

Reichenbach / Dzierżoniów. Historia sportowych pasji i polityki

ZAGŁOSUJ TUTAJ

 

Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden (1774–1854)

ZAGŁOSUJ TUTAJ

Jan Stanisław Witkiewicz laureatem nagrody ZPPnO

Jan Stanisław Witkiewicz laureatem nagrody ZPPnO

Jan Stanisław Witkiewicz, autor wydanej u nas książki Muzyka i taniec. Wybór tekstów, został laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie (edycja 2021). Pisarz otrzymuje nagrodę ZPPnO za całokształt twórczości – wybitne zasługi w popularyzacji baletu i kultury muzycznej w Polsce oraz w utrwalaniu wysokich standardów artystycznych na świecie.

WIĘCEJ INFORMACJI

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.