Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

P

Magdalena Palica (ur. 1980)

Magdalena Palica

Magdalena Palica ‒ urodziła się we Wrocławiu w czasach, gdy Polska Ludowa zaczynała chwiać się w posadach, ale ciągle jeszcze wszystko, co „poniemieckie”, było mocno podejrzane. Na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskała tytuł doktora nauk historycznych. Wprawdzie od kilku lat mieszka za granicą, ale nie przestaje intensywnie zajmować się historią międzywojennego Wrocławia i kolekcjonerstwa dzieł sztuki na Śląsku. Wydała liczne publikacje z tej dziedziny, w tym książkę Od Delacroix do van Gogha. Żydowskie kolekcje sztuki w dawnym Wrocławiu (2010). Twórczyni i kierownik naukowy projektu internetowego ,,Śląskie kolekcje sztuki” (www.slaskiekolekcje.eu).

 

 

 

 

Źródło zdjęcia: archiwum wydawnictwa

Publikacje autora wydane u nas

Hans Pleschinski (ur. 1956)

Hans Pleschinski

Hans Pleschinski – publicysta, pisarz. Znany także jako tłumacz i wydawca (m.in. korespondencji Voltaire’a i Fryderyka II). Studiował germanistykę, romanistykę i teatrologię. Mieszka w Monachium. Za swoje dzieła literackie oraz historyczne prace tłumaczeniowe otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. W 2012 r. został członkiem Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych i kawalerem francuskiego odznaczenia Ordre des Arts et des Lettres. Dwa lata później uhonorowano go Nagrodą Literacką Miasta Monachium oraz Nagrodą Literacką Dolnego Renu. W 2020 r. został laureatem Nagrody Literackiej Fundacji Konrada Adenauera. Jest jednym z ważniejszych autorów współczesnej prozy niemieckiej.

 

 

Źródło zdjęcia: Von Heike Huslage-Koch - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0

Publikacje autora wydane u nas

Tomasz Przerwa (ur. 1973)

Tomasz Przerwa ‒ polski historyk, doktor habilitowany Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w historii XIX i XX w. oraz historii Śląska. W jego pracy naukowej znajdują się badania dotyczące ruchu turystycznego i wypoczynku zimowego w Sudetach przed 1945 rokiem, analiza śląskiego systemu transportu i komunikacji oraz rozważania na temat kwestii społeczno-politycznych na Śląsku w XIX i XX w. Dokonał przeglądu historii Srebrnej Góry. Jest redaktorem naczelnym Śląskiego Kwartalnika Historycznego „Sobótka” pisma Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii, oddziału PTH.

Publikacje autora wydane u nas

Feliks Przybylak (1933‒2010)

Feliks Przybylak ‒ germanista, profesor nauk humanistycznych, tłumacz, poeta. Specjalizuje się w zagadnieniach z obszaru literaturoznawstwa niemieckiego. Laureat Nagrody Kulturalnej Śląska (1993) oraz Nagrody Polskiego PEN Clubu (2003) za przekład z literatury obcej na język polski. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiego PEN Clubu.

Publikacje autora wydane u nas

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.