Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Juliusz Jakubaszko, Tomasz Nowicki, Mateusz Paplicki (redakcja)

Misja zawodów medycznych w kształtowaniu bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli


Świat medycyny poddany jest ogromnej presji w konfrontacji z trwającą od dwóch lat pandemią. Postawiła ona szczególne wyzwania tym strukturom ochrony zdrowia, które odpowiadają za ratowanie ludzkiego zdrowia i życia w stanach nagłych zagrożeń. To właśnie medycyna ratunkowa i system ratownictwa medycznego stoją na pierwszej linii frontu walki z pandemią, tworząc swoisty łańcuch przeżycia złożony ze specjalistów szczególnych  poziomów kompetencji.

Zagrożony pacjent przechodzi kolejno przez ręce dyspozytora medycznego, ratownika medycznego, pielęgniarki triage’owej, pielęgniarki ratunkowej, aż do lekarza medycyny ratunkowej w oddziale ratunkowym. Tylko sprawne  współdziałanie i integracja tych profesjonalistów daje szansę na przetrwanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, późniejszego leczenia specjalistycznego i sukcesu wyzdrowienia. Zawody te szczególnie cenią sobie pracę ponad podziałami oraz  integrację i rozumienie zadań zespołowych. Muszą one być realizowane  pomimo licznych utrudnień  wynikających m.in. z niedociągnięć organizacyjnych, niedostatków finansowych i braków kadrowych.
Niniejsza monografia przybliża te zagadnienia widziane oczami specjalistów o wieloletnim doświadczeniu praktycznym w tych obszarach.                         

Prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko

Recenzje produktu

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.