Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Tomasz Grudziński

Między twierdzą a miastem wolnym. Miasto i mieszkańcy Świdnicy w latach 1815-1870


Drugie wydanie książki, poprawione i uzupełnione, intryguje nową okładką, a także odświeżonym i wzbogaconym materiałem ilustracyjnym oraz nowym układem treści.

Publikacja, podobnie jak jej pierwsza edycja z 2014 r., jest próbą rekonstrukcji świata w układzie „czas – miejsce – ludzie” i dzięki pogłębionym studiom nad nowym materiałem źródłowym stała się wiernym obrazem przeszłości miasta w krótkim, bo zaledwie półwiecznym okresie. Na przykładzie Świdnicy autor ukazał całokształt życia, jakie toczyło się w śląskim mieście w XIX wieku, w dobie przemian społeczno-gospodarczych.

Tytuł sygnalizuje, że w omawianym okresie miasto uwolniło się spod jarzma twierdzy, co przełożyło się na jego urbanizacyjny i demograficzny rozrost. Z opisem mechanizmów funkcjonowania samorządu miejskiego, opieki społecznej, handlu, rzemiosła i przemysłu autor zestawił obraz codziennego życia świdniczan – pisze o ich rozrywkach, formach społecznej asocjacji, w końcu także o miejscowych zwyczajach. Treść wzbogacona została o cytaty pochodzące z prasy z tamtego okresu, przez co niemiecka przeszłość miasta staje się dla Czytelnika mniej obca i nabiera żywego wymiaru.

 

 

140.00 PLN

w tym VAT 5%


Dostępność: TAK

ilość

Recenzje produktu

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.