Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Baner_piosenki.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
zaginiona_biblioteka_baner.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
czwarta_wadza_baner.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
Gaczyski..._baner.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
NYSA

NYSA

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
Hommage..._baner.png

 

 

 

 

 

Poeta_jako_krytyk_baner.png

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
Zybura_baner_2.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI

Z_Zaa_do_ELWRO_baner.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
Rzeczy_mwi_baner.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI

Oficyna Wydawnicza ATUT działa od 1993 roku. Jest rozpoznawalna jako wydawnictwo specjalizujące się w publikacjach naukowych i popularnonaukowych oraz książkach związanych z szeroko rozumianym pograniczem kulturowym Dolnego Śląska. Czytelnik znajdzie w jej ofercie również wydawnictwa niemcoznawcze i czechoznawcze, książki w językach niemieckim, czeskim i angielskim oraz polską i zagraniczną literaturę piękną

Tomasz Grudziński

Między twierdzą a miastem wolnym. Miasto i mieszkańcy Świdnicy w latach 1815-1870


Drugie wydanie książki, poprawione i uzupełnione, intryguje nową okładką, a także odświeżonym i wzbogaconym materiałem ilustracyjnym oraz nowym układem treści.

Publikacja, podobnie jak jej pierwsza edycja z 2014 r., jest próbą rekonstrukcji świata w układzie „czas – miejsce – ludzie” i dzięki pogłębionym studiom nad nowym materiałem źródłowym stała się wiernym obrazem przeszłości miasta w krótkim, bo zaledwie półwiecznym okresie. Na przykładzie Świdnicy autor ukazał całokształt życia, jakie toczyło się w śląskim mieście w XIX wieku, w dobie przemian społeczno-gospodarczych.

Tytuł sygnalizuje, że w omawianym okresie miasto uwolniło się spod jarzma twierdzy, co przełożyło się na jego urbanizacyjny i demograficzny rozrost. Z opisem mechanizmów funkcjonowania samorządu miejskiego, opieki społecznej, handlu, rzemiosła i przemysłu autor zestawił obraz codziennego życia świdniczan – pisze o ich rozrywkach, formach społecznej asocjacji, w końcu także o miejscowych zwyczajach. Treść wzbogacona została o cytaty pochodzące z prasy z tamtego okresu, przez co niemiecka przeszłość miasta staje się dla Czytelnika mniej obca i nabiera żywego wymiaru.

 

 

140.00 PLN

w tym VAT 5%


Dostępność: TAK

ilość

Recenzje produktu

Open Access