Zbigniew Wilkiewicz
Cudzoziemiec bez ojczyzny. Zapiski rodzinne
Czwarta już książka wydana w serii Studia i Materiały do Dziejów Polaków w Niemczech, prowadzonej przez Centrum im. Willy'ego Brandta UWr. Wspomnienia Zbigniewa Wilkiewicza są zapisem jego pierwszych 35 lat życia z Niemczech.
To duży wycinek życia „obcokrajowca bez ojczyzny”, z polskimi i łotewskimi korzeniami, który wychował się na niemieckiej prowincji w dość skromnych warunkach. Książka podejmuje ważny i dyskutowany obecnie w Europie problem stopnia integracji imigrantów, którzy przez większość społeczeństwa są bardziej lub mniej akceptowani. Sam autor mówi: Jeżeli człowiek nosi w sobie dwie lub więcej kultur, jest dla wielu współczesnych ludzi osobą nieczytelną, ponieważ nadal dominuje model: ani jedno, ani drugie. Od wielu lat angażuję się na rzecz akceptacji modelu: zarówno jedno, jak i drugie, który zakłada, że nie tylko szanuje się swoją własną kulturę, ale także ceni się odpowiednio wszystkie inne kultury. Również ja musiałem się tego nauczyć, w prawie codziennie zajmującym mnie obciążonym przeszłością kontekście niemiecko-polskim. Swojej polskiej tożsamości w Niemczech nigdy się nie wypierałem, lecz ją pogłębiałem i wreszcie sprofesjonalizowałem. W ten sposób stałem się zawodowym Polakiem pośredniczącym między kulturami.
Zbigniew Wilkiewicz jest autorem wielu rozpraw i recenzji o politycznej, społecznej i gospodarczej sytuacji we wschodniej i centralnej Europie, zwłaszcza w Polsce. Tłumaczył liczne teskty beletrystyczne i rozprawy naukowe z polskiego na niemiecki.
39.00 PLN
55.00 PLN
w tym VAT 5%
Dostępność: TAK