Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Syrena i profesor

Syrena i profesor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
szubienice_1.png










        

                                  LINK DO KSIĄŻKI

Z pogranicza

Z pogranicza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
mi.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIĘCEJ
DRUGIE ŻYCIE. Oblicza recyklingu

DRUGIE ŻYCIE. Oblicza recyklingu

 

 

 

 

 

WIĘCEJ
szura_szumi_poprawione.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
Samotna siła

Samotna siła

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO KSIĄŻKI
Zuchhold_poprawione.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           LINK DO KSIĄŻKI

gabry_poprawione.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIĘCEJ

Oficyna Wydawnicza ATUT działa od 1993 roku. Jest rozpoznawalna jako wydawnictwo specjalizujące się w publikacjach naukowych i popularnonaukowych oraz książkach związanych z szeroko rozumianym pograniczem kulturowym Dolnego Śląska. Czytelnik znajdzie w jej ofercie również wydawnictwa niemcoznawcze i czechoznawcze, książki w językach niemieckim, czeskim i angielskim oraz polską i zagraniczną literaturę piękną

Andrzej Coryell

Niewierność nad wiernościami. Aforyzmy i mała proza


Brutalnie realistycznymi, surrealistycznymi czy poetyckimi aforyzmami i myślami, pogrupowanymi w książce tematycznie, Andrzej Coryell w sposób przewrotny opowiada historię świata i ludzkości. To książka totalna, którą urzeka lekkością (pomimo trudnych tematów, jakie niejednokrotnie podejmuje) i poczuciem humoru, które nigdy nie jest wymierzone przeciw człowiekowi i dobru. Te celne myśli pobudzają wyobraźnię i prowokują do zastanowienia.


Recenzja książki

 

Fragment recenzji książki na portalu literacko-filozoficzno-kulturalnym AR[e]TE:

(...) Zbiór aforyzmów A. Coryella można tematycznie podzielić na obyczajowe, społeczne, polityczne, religijne i, przede wszystkim, filozoficzne, a o ich literackości przesądza nie tylko postawa podmiotu-narratora, poruszyciela myśli, ale również intertekstualny, erudycyjny charakter. Autor chętnie sięga po obrazy i wzorce nam bliskie: wykorzystuje motywy, postacie i wydarzenia biblijne oraz mitologiczne. Rozdział Słowo o szatańskim zakładzie w pełni poświęcony jest przypowieści o Hiobie. Starotestamentowy bohater do dziś pozostaje paradygmatem niezawinionego cierpienia i odpowiedzią na wszystkie nieszczęścia, które spotykają człowieka (sławne pytanie: dlaczego ja). Księga Hioba do dziś inspiruje humanistów, a pytanie o sens cierpienia (hiobowe cierpienie) wraca jak bumerang. W jednej kilkuzdaniowej formie czytamy: „Żal nam Hioba. A co z jego żoną? Czyż nie należy jej się nasze współczucie? I ona stanęła nad przepaścią, tracąc dzieci. A to, że miała później znowu siedmiu synów i trzy córki, bez końca przypominało jej o tym nieszczęściu” (s. 74). Krótką wypowiedzią autor detronizuje centralną postać Księgi, stawia pytania o los, zabrzmi trywialnie, „drugiego człowieka”. W innym miejscu odbiorca zmierzy się z tak odważną refleksją: „Nie powinieneś był zakładać się o Hioba – rzucił Szatan Jahwe. – Nie znałeś wyniku? Popełniłeś ludzki błąd” (s. 78). Z aksjomatu Bóg jest wszechmocny i przenikający nasze umysły. Jest a priori. Pytać zatem trzeba: dlaczego Bóg popełnił ludzki (czyli ułomny) błąd?(...)

Mariusz Rakoski

37.00 PLN

45.00 PLN

w tym VAT 5%


Dostępność: TAK

ilość

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.