Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

CZOCHRALSKI_Baner.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

SPRAWDŹ
WITKIEWICZ_Baner_NAGRODA.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 WIĘCEJ INFORMACJI

Bestiarium staropolskie

Bestiarium staropolskie

Publikacja obejmuje partie poświęcone zwierzętom lądowym (zarówno domowym, jak i dzikim) oraz stworzeniom wodnym. Pojawiające się w tych księgach krótkie charakterystyki poszczególnych gatunków, poprzedzające instruktarz dotyczący ich leczniczej użyteczności, należą do najwcześniejszych w piśmiennictwie polskim i jako takie stanowią ważne świadectwo ówczesnej wiedzy zoologicznej.

WIĘCEJ
Requiem_dla_Wroclawia_baner.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIĘCEJ
Nowe Ateny. Jadów i czartowskich zdrad matka Thessalia

Nowe Ateny. Jadów i czartowskich zdrad matka Thessalia

Benedykt Chmielowski

Jadów i czartowskich zdrad matka Thessalia to dotyczący magii rozdział z części trzeciej Nowych Aten – sławnej encyklopedii księdza Benedykta Chmielowskiego, wydanej drukiem w połowie XVIII wieku.

WIĘCEJ

Strona w przebudowie. W wypadku problemów z dotarciem do poszukiwanych informacji prosimy o kontakt mailowy: wydawnictwo@atutoficyna.pl

Jan Marx

Miłość i śmierć. O poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej


Monografia twórczości pierwszej damy „Skamandra”. Jak dawniej w „Książkach najgorszych” na łamach „Tu i teraz”, tak i dziś Jan Marx pisze o literaturze odważnie i bezkompromisowo.

Zarówno impresyjne miniatury Pawlikowskiej, jak jej fabularne wiersze niełatwo poddają się klasyfikacji i wartościowaniu. Oczywiście w świadomości czytelników, a zwłaszcza czytelniczek, z reguły ukształtowanej na podstawie znajomości kilkunastu epigramatów z kanonu szkolnego, bądź z popularnych lub bibliofilskich wyborów jej erotyków, Pawlikowska uchodzi za subtelną poetkę miłości, dla której konkret fizjologiczny bywa zaledwie impulsem albo dla impresji, albo dla obszerniejszych konfabulacji, będących tyleż transpozycją tego konkretu, co projekcją uruchamianej przezeń gry swobodnych skojarzeń, w niefrasobliwej konwencji flirtu i aurze kokieteryjnych przekomarzań z przeznaczeniem i losem, tu i ówdzie kontrapunktowanych wierszami, na których kładzie się cień Tanatosa. Mimo bowiem tej niefrasobliwej aury poetka nie pozwala nam zapomnieć o tym, że każdy jest samotny, zamknięty w obrębie swojego ciała, wapniejących tętnic, wysychającej skóry, stygnącej krwi i świadomy dojrzewającej w nim śmierci, która także jego wyrwie spośród jeszcze żyjących. I to jest dramatyczny aspekt eschatologii Pawlikowskiej, chciałoby się rzec: awers egzystencjalnego dramatu dla równowagi neutralizowany groteskowa rewersem sugerującym dystans do świata.

 

  25.00 PLN

  45.00 PLN

  w tym VAT 5%


  Dostępność: TAK

  ilość

  Open Access

   

  Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.