Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Mariola Tymochowicz (redakcja)

Dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-słowackiego


Transgraniczny obszar południowo-wschodniej części Polski i północno-wschodniej Słowacji od wieków zamieszkiwały różne grupy etniczne i narodowe, współistniejąc w trudnych górskich i podgórskich terenach. Łączyły ich właśnie te mało sprzyjające warunki bytowania oraz wspólna historia i korzenie kulturowe, a różniły tradycje i religia.

Te podobieństwa i różnice sprawiły, że obszar ten jest bardzo interesujący dla przybyszów z zewnątrz, czyli turystów, ale też i mieszkańców, którzy w dobie nowoczesności i związanych z nią procesów industrializacji, urbanizacji, mobilności, sekularyzacji i indywidualizacji intensywnie poszukują autentycznej kultury oraz związków z przeszłością.

Prezentowana monografia powstała jako efekt badań terenowych i archiwalnych prowadzonych w ramach projektu EtnoCarpathia. W 2021 roku przeprowadzona została inwentaryzacja zasobów kulturowych po obu stronach pogranicza polsko-słowackiego. Po stronie polskiej działania w tym zakresie zostały wykonane na zlecenie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i dotyczyły grup etnograficznych Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan. Podobne działania po stronie słowackiej na zlecenie partnera projektu – Domu Kultury Vranow nad Toplou – przeprowadziło stowarzyszenie Klub milovníkov folklóru. Misją tego stowarzyszenia było przygotowywanie raportu z badań i aktualizacją wiedzy o potencjale etnograficznym trzech obszarów etnograficznych Szarysza, Górnego Zemplina, Górnego Spisza oraz niewielkich części regionów Liptov i Horehronie.

(Na podstawie Wstępu do książki)

 

Książka wydana została w trzech wersjach językowych: polskiej, słowackiej, angielskiej.

Egzemplarz nie jest w sprzedaży. Osoby zainteresowane książką prosimy o kontakt z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie: sekretariat@muzeum.rzeszow.pl

 

Ten produkt jest niedostępny dla koszyka.

Recenzje produktu

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.