Szukaj produktu:

Wpisanie znaku 'spacji' zainicjuje wczytanie podpowiedzi.

Chcesz skorzystać ze szczegółowej wyszukiwarki?
Kliknij tutaj.


Szukaj w serwisie:

Relacje

Spotkanie z Krzysztofem Czają

Spotkanie z Krzysztofem Czają

6 października w Klubie Muzyki i Literatury odbyło się spotkanie z Krzysztofem Czają.
Autor zaprezentował swoją powieść "Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza".
Spotkanie poprowadził Gabriel Leonard Kamiński.

Spotkanie z Krzysztofem Czają, autorem książki „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza...”

Spotkanie z Krzysztofem Czają, autorem książki „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza...”

25 września w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyło się spotkanie z Krzysztofem Czają, autorem książki „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza...”.  Poprowadziła je Olga Szelc.


„Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z Nadodrza…” – to powieść o dzieciach Wrocławia urodzonych po wojnie, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz ich rodzicach przybyłych ze Lwowa, Wileńszczyzny, z Kresów i Małopolski. To historia rodzinna Marianny, jej przedwcześnie zmarłego męża Jana, ich dzieci, a także kolegów z tej samej „parafii”, sąsiadów z kamienicy, krewnych i przyjaciół, robotników pobliskiej ciepłowni, gazowni, zajezdni tramwajowej, ojców i matek, a także ludzi z tzw. marginesu społecznego. Opowieść wpisana w koloryt poniemieckich kamienic oraz starych podwórek z nieodłącznym trzepakiem, która rozgrywa się w jednej z najbardziej niebezpiecznych podówczas dzielnic miasta, zwanej drugim „trójkątem bermudzkim”. To wreszcie historia trudnego życia nowych mieszkańców miasta, ich nadziei i rozczarowań, ale także barwnego dzieciństwa, okresu dojrzewania i wchodzenia w dorosłość kumpli z boiska, „muszkieterów”, uczniów pobliskiej podstawówki z łobuzerską fantazją i skłonnością do draki.
Jednym słowem – literacka próba rewitalizacji pamięci o świecie, którego już nie ma…

Prezentacja książki "Osaczenie". Spotkanie z Piotrem Załuskim

1 września (środa) 2021 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyło się spotkanie z Piotrem Załuskim, który promował swoją najnowszą powieść o pierwszych latach powojennych w Polsce pt. „Osaczenie”. Rozmowę z autorem poprowadził Marcin Bradke, fragmenty czytał Tomasz Orlicz.

Zapis spotkania

Promocja książki pt. ''Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden (1774–1854)''

23 sierpnia (poniedziałek) 2021 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyła się prelekcja Urszuli Bończuk-Dawidziuk pt. ''Pobożna wdowa i skuteczna lobbystka. Hrabina Friederike von Reden w centrum wydarzeń w Prusach w I połowie XIX wieku''. W ramach spotkania autorka promowała swoją książkę pt. ''Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden (1774–1854)''.

Zapis spotkania

"Requiem dla Wrocławia" - Portal Księgarski prezentuje wywiad z autorem Szymonem Koprowskim

Redakcja Portalu Księgarskiego prezentuje rozmowę z autorem powieści "Requiem dla Wrocławia" Szymonem Koprowskim.

CZYTAJ WIĘCEJ

Rozmowa z Szymonem Koprowskim w Tygodniku ANGORA

Przedstawiamy rozmowę z Szymonem Koprowskim, rysownikiem i malarzem, autorem książki "Requiem dla Wrocławia"

WIĘCEJ

Rozmowa z Piotrem Stanisławem Załuskim, autorem tomu "Osaczenie"

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl oraz Oficyna Wydawnicza ATUT przedstawiają rozmowę z dziennikarzem, scenarzystą, reżyserem i realizatorem filmowym  Piotrem Stanisławem Załuskim, auorem tomu "Osaczenie", pierwszej części pięcioksięgu Na wolności.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wywiad z Maciejem Bieszczadem, autorem zbioru opowiadań pt.

Wywiad z Maciejem Bieszczadem, autorem zbioru opowiadań pt. "Ulewa".

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl przedstawia rozmowę z Maciejem Bieszczadem, autorem głośnego zbioru opowiadań pt. Ulewa. Książkę opublikowały: Oficyna Wydawnicza ATUT z Wrocławia i Instytut Literatury z Krakowa.

CZYTAJ WIĘCEJ

"Gastronomia Wrocławska..." - Romuald Łuczyński gościem Polskiego Radia Wrocław

Legendarne lokale, działalność rozrywkowa, życie towarzyskie, jadłospisy i wiele innych tematów można odnaleźć w wydanym właśnie opracowaniu Gastronomia wrocławska w czasach malej stabilizacji (1957-70).
Jego autor Romuald Łuczyński ukazuje to wszystko na tle ówczesnych przemian społeczno-politycznych i kulturalnych zachodzących w kraju z uwzględnieniem lokalnej specyfiki wrocławskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wspomnienia o Mariannie Bocian

Kilka słów o Bociance i książce jej poświęconej

Na Portalu Księgarskim właśnie ukazała się recenzja książki Wspomnienia o Mariannie Bocian (red. S. Bednarek, J. Tomkowski), której fragment prezentujemy poniżej. Całość można przeczytać, klikając TUTAJ.

„Klucz życia” zwycięzcą plebiscytu Historia Zebrana

„Klucz życia” zwycięzcą plebiscytu Historia Zebrana

Internauci zdecydowali, że najlepszą książką historyczną 2019 roku w konkursie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna, jest powieść Heleny Semenetz Klucz Życia. Autorce gratulujemy, czytelnikom dziękujemy za głosy oddane na książkę. Więcej można przeczytać na stronie portalu histmag.org.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kilka słów o Bociance i książce jej poświęconej

Kilka słów o Bociance i książce jej poświęconej

Kiedy odchodzi ktoś nam bliski zostaje po nim garsć pamiątek i ludzka pamięć, tak też dzieje się ze wspomnieniami po wybitnej poetce, niezależnej od żadnego salonu towarzyskiego Mariannie Bocian. Profesorowie Jan Tomkowski i Stefan Bednarek pokusili się w publikacji firmowanej przez Oficynę Wydawniczą ATUT zebrać takowe reminescencje zwracając się imiennie do wybranych przez nich trzydziestu ośmiu osób, i tak powstały wspomnieniowe memuary o Mariannie Bocian, przez znajomych tytułowaną w skrócie "Marianką" luib "Bocianką" (...)

Przy okazji, to doskonały materiał do przemyśleń. Dlaczego Polacy nie potrafią chronić swoich indywidualności, swoich niezależnych artystów, czerpiąc z nich wzorce. Niestety u nas decyduje nadal, kto z kim wódkę pije, kto z kim siedzi przy stoliku. Ta zgrzebność miała odejść wraz z „Czarnym Salonem” do lamusa, ale obowiązuje nadal jako wzór do naśladowania przez kolejne pokolenia.

Marianna pozostanie dla jej pokolenia przykładem bezkompromisowości, zaangażowania, tak jak w stanie wojennym, na granicy życia. Pozostaną jej książki, wiersze, wypowiedzi, aforyzmy, monodramy, artykuły. Pozostanie nieodkryta do końca, spadkobierczyni wielkich idei, pracy na rzecz społeczeństwa i kraju, a w tym wszystkim dla niej najważniejszy jest człowiek, ten szarak zmagający się z codziennością, odarty z wielkich słów, ale ciekawy życia, wiedzy, chłonny i wrażliwy, przywiązany do ziemi, do ojcowizny. Bo ona wie, że przetrwa tylko ten, kto ma w sobie cel i ideę, tradycję, pamięć i rodzinę.

Open Access

 

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.