O Autorce i książce:
Sylva Fischerová (ur. 1963) – czeska poetka i prozaiczka. Córka Josefa Ludvíka Fischera – filozofa, socjologa i pierwszego rektora Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, siostra wybitnej poetki Violi Fischerovej. Do osiemnastego roku życia mieszkała w Ołomuńcu, potem przeniosła się do Pragi, gdzie na Uniwersytecie Karola studiowała filozofię, fizykę oraz filologię klasyczną.
Wydała tomiki wierszy: Chvĕní závodních koní (Drżenie koni wyścigowych, 1986), Velká zrcadla (Wielkie lustra, 1990), V podsvĕtním mĕstĕ (W podziemnym mieście, 1994), Šance (Szansa, 1999), Krvavý koleno (Krwawe kolano, 2005). Oprócz zbioru opowiadań Zázrak (Cud, 2005) napisała również książkę dla dzieci Júla a Hmýza aneb Cesta do Juliiny zemĕ (Julia i Hymza ablo droga do ziemii Julii, 2006).
Cud to dziesięć historii mniej lub bardziej poważnych, które obrazują czeską mentalność. Umieszczone zostały w realiach ostatnich trzydziestu lat. Czytelnik znajdzie tu sytuacje, jakie zna z własnego życia: imprezy przy beczce piwa, nie zawsze pożądane spotkania na dworcu, porządkowanie biblioteki ojca, szpitalne rozmowy na ginekologii, śmierć najbliższych. Bohaterka tej książki mówi o cudach, ale nie znaczy to, że w cuda wierzy.
Fischerova w prozie nie przestaje być poetką. Operuje językiem potocznym i pisze o codzienności, jednak opowieści te mają też wymiar metafizyczny i filozoficzny.